[b]Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne spółki, Prokuratora Generalnego oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Sygn. II GSK 749/08).[/b]
Sąd administracyjny nie może ingerować w sprawę, która ze względu na swój charakter należy do kompetencji sądu powszechnego – stwierdził.
Spółka jednak nie rezygnuje. – Nie może być tak, ażeby decyzja prezesa UOKiK nie podlegała kontroli sądowej – mówi radca prawny Dariusz Skuzaj, pełnomocnik PKP Cargo.
Decyzją z 17 czerwca 2004 r. prezes UOKiK nałożył na PKP Cargo S.A. 40 mln zł kary za praktyki ograniczające konkurencję na krajowym rynku przewozów. Firma, utworzona przez PKP, ze 100 proc. udziałem skarbu państwa, jest publicznym operatorem kolejowych przewozów towarowych..
Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odrzucił jej odwołanie od decyzji o karze z powodu nie usunięcia w terminie braków formalnych wniosku. Decyzja uprawomocniła się. A ponieważ zgodnie z art. 79 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 2000 r. (któremu odpowiada obecny art. 82 w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185138]ustawie z 2007 r.[/link]) stronie nie przysługują żadne środki prawne wzruszenia decyzji i postanowień prezesa UOKiK, przewidziane w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]k.p.a.[/link], sama spółka nie mogła już nic zdziałać.