Rzecznik praw obywatelskich uznał, że prowadzi to do dyskryminacji własnych obywateli pragnących podjąć pracę w innym państwie UE. [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jednak jego skargę na decyzje ministra pracy i polityki społecznej (sygn. II SA/Wa 159/ 08). [/b]
Minister odmówił Annie W. wydania zaświadczenia potwierdzającego prawo do wykonywania w Polsce zawodu pracownika socjalnego. Ponieważ jest to zawód regulowany, zgodnie z kolejnymi ustawami (ostatnia z 2008 r.) o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE właściwy organ wydaje zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w RP.
Minister powołał się na wprowadzony w 2007 r. art. 5 ustawy o zmianie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276051]ustawy o pomocy społecznej[/link]. Nim ów przepis całkowicie zniknął, mówił, że zawód pracownika socjalnego mogą wykonywać osoby, które przed 1 stycznia 2007 r. otrzymały dyplom o specjalności praca socjalna, wydany przez wyższą szkołę zawodową działającą na podstawie ustawy o wyższych szkołach zawodowych.
Anna W. w 2002 r. ukończyła studia wyższe (licencjat) w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, na kierunku pedagogika specjalna w zakresie pracy socjalnej. Uczelnia działała jednak na podstawie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178901]ustawy o szkolnictwie wyższym[/link], a art. 5 nie wymienia pedagogiki specjalnej jako kierunku studiów uprawniającego do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
W skardze do sądu RPO zarzucił, że osoby, które chcą pracować za granicą, nie mogą ponosić konsekwencji nieprzejrzystych i zmiennych regulacji.