Taki wniosek wyciągnąć można z niedawnej [b]uchwały Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 3/09)[/b].
Stwierdził w niej bowiem, że wyrok, nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności nie tracą z mocy prawa (automatycznie) wykonalności w części, która została umieszczona na prawomocnej liście wierzytelności sporządzonej w toku postępowania upadłościowego.
[srodtytul]W nauce prawa inaczej [/srodtytul]
Trzeba zaznaczyć, że [b]Sąd Najwyższy zajął w tej kwestii stanowisko odmienne niż przyjmowane dotychczas w nauce prawa[/b]. Według niej tytuł egzekucyjny w postaci wykonalnego wyroku traci w odniesieniu do takiej wierzytelności swą moc, bo zastępuje go wyciąg z listy wierzytelności.
Odwołuje się ona do art. 264 prawa upadłościowego i naprawczego, w myśl którego po zakończeniu postępowania upadłościowego tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu jest wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego komisarza listy wierzytelności zawierający oznaczenie należności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela. Taki wyciąg po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, czyli podstawę do ściągnięcia należności przez komornika sądowego.