Skarga kasacyjna musi mieć mocne podstawy

Aby sąd uwzględnił skargę kasacyjną, podatnik musi wskazać, do jakich naruszeń doszło. W przeciwnym razie sąd ją odrzuci

Aktualizacja: 19.03.2009 06:46 Publikacja: 19.03.2009 05:30

Skarga kasacyjna musi mieć mocne podstawy

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 6 marca 2009 r. (II FSK 1830/07)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organy podatkowe zakwestionowały prawidłowość rozliczeń. Stwierdziły, że wspólnicy spółki bezpodstawnie opłacali zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, bo błędnie zakwalifikowali wykonywane usługi. Organy ustaliły również, że wynagrodzenie lekarza weterynarii wykonującego urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa w okresie przed- i poubojowym otrzymywane od powiatowego lekarza weterynarii w związku z wyznaczeniem lekarza do tych czynności prawomocną decyzją administracyjną i zawarciem umowy cywilnoprawnej ze spółką, w ramach której dany lekarz wykonuje te czynności, jest wynagrodzeniem z tytułu działalności, która nie podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Wspólnicy nie zgodzili się z tym rozstrzygnięciem i wnieśli skargę do WSA, który ją oddalił. Jego zdaniem dla oceny możliwości, zasadności i prawidłowości zastosowania do przychodów z tytułu konkretnych czynności opodatkowania zryczałtowanym podatkiem niezbędne było wykorzystanie interpretacji standardów klasyfikacji i nomenklatur wynikających z zapisów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organy prawidłowo zatem zaklasyfikowały usługi.

W tej sytuacji wspólnicy zdecydowali się wnieść skargę kasacyjną. NSA oddalił ją jednak.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Powód to błędne sformułowanie podstaw kasacyjnych. Zdaniem NSA wspólnicy ograniczyli się do wskazania, że doszło do naruszenia przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy. [b]Nie wymienili jednak żadnego przepisu regulującego postępowanie sądowoadministracyjne, który zostałby naruszony, lecz jedynie wspomnieli o błędzie w kwalifikacji spornych usług do podkategorii 74.30.11.[/b]

[b]Bez powiązania tak pojmowanego uchybienia, popełnionego przecież przez organy podatkowe, z naruszeniem prawa przez sąd administracyjny pierwszej instancji nie sposób się odnieść do sformułowanego zarzutu. Nie można tego uczynić także w stosunku do zarzutu naruszenia prawa materialnego, które przez autora skargi kasacyjnej zostało potraktowane jako konsekwencja uchybień proceduralnych[/b] - stwierdził NSA.

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 6 marca 2009 r. (II FSK 1830/07)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem