Rozpatrujący skargę wojewody WSA we Wrocławiu podzielił jego stanowisko. Składając wniosek o stwierdzenie nieważności wyborów sołtysa wsi M., J.B. zarzucił, że w głosowaniu brały udział osoby, które nie mają stałego zameldowania na terenie sołectwa M. W uzasadnieniu zaskarżonej uchwały powtórzono zarzuty wniosku. W aktach spraw brak jest natomiast jakichkolwiek dokumentów wskazujących na to, że rada gminy poddała twierdzenia wnioskodawcy stosownej weryfikacji. Poprzestanie na uznaniu twierdzeń wnioskodawcy za prawdziwe uznać należy za wysoce naganne.
Jak słusznie wskazał wojewoda, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zatem o miejscu zamieszkania nie decyduje zameldowanie.
[wyimek]O miejscu zamieszkania decydują nie kryteria administracyjne (a więc zameldowanie), ale fakt przebywania w danej miejscowości z zamiarem stałego pobytu[/wyimek]
Natomiast o tym, kto posiada uprawnienie do głosowania, stanowi art. 5 i art. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170645]ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw[/link].
Zgodnie z tym przepisem prawo to posiada każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania danej rady (poza tymi, którzy zostali wskazani w ust. 2 art. 5 ordynacji) i jest wpisany do prowadzonego w danej gminie stałego rejestru wyborców.
Tak więc, [b]aby być osobą uprawnioną do głosowania w wyborach sołtysa w danym sołectwie, nie wystarczy być stałym pełnoletnim mieszkańcem sołectwa, ale również trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców w gminie, w której znajduje się dane sołectwo[/b], co w niniejszej sprawie oznacza, że należy być wpisanym do stałego rejestru wyborców w gminie L. Rada tych danych nie zweryfikowała.