Wyroki sądu są wiążące tylko dla komitetów

Zakazane przez sąd spoty wyborcze nie znikną z Internetu. Są bowiem masowo kopiowane przez prywatne osoby

Aktualizacja: 29.04.2009 07:59 Publikacja: 29.04.2009 06:34

Wyroki sądu są wiążące tylko dla komitetów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Poniedziałkowy wyrok warszawskiego Sądu Apelacyjnego zakazał PiS rozpowszechniania niektórych nieprawdziwych informacji zawartych w głośnym spocie "Kolesie". Nie ukaże się on więc już w telewizji, przynajmniej w swej pierwotnej wersji. Za to bez trudu można go wciąż obejrzeć w globalnej sieci, chociażby w popularnym serwisie YouTube.

– Internet rzeczywiście wymyka się ordynacji wyborczej – przyznaje Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.

Czy zatem wyrok dotyczący emisji spotów wyborczych ma w Internecie jakiekolwiek znaczenie?

– Tak, ale jest wiążący tylko dla komitetu wyborczego – tłumaczy Czaplicki. – Jeśli komitet umieszczał w sieci pliki z informacjami uznanymi przez sąd za nieprawdziwe, powinien je stamtąd usunąć.

Podobnego zdania jest sędzia Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Wyroki zapadające w trybie wyborczym dotyczą jedynie działalności komitetów wyborczych – wyjaśnia.

[b]Komitety nie mają wpływu na to, że prywatne osoby powielają pliki i umieszczają je na własną rękę w różnych serwisach. [/b]Nie mogą więc za to odpowiadać. Odpowiedzialność grozi natomiast internautom, którzy je rozpowszechniają.

– Tyle że nie w trybie wyborczym, lecz na ogólnych zasadach. Osoba, której dobra osobiste zostały naruszone, może pozwać rozpowszechniającego nieprawdziwe informacje na jej temat – mówi sędzia Małek.

Dojście do tego, kto umieścił plik w sieci, jest jednak trudne, by nie powiedzieć: niemożliwe, bez pomocy organów ścigania. Poszkodowany może natomiast dużo łatwiej doprowadzić do usunięcia filmu przez dostawców usług internetowych (np. firmy prowadzące serwisy umożliwiające umieszczanie w nich plików). Powiadomieni o złamaniu prawa mają obowiązek uniemożliwić dostęp do danych. Jeśli tego nie zrobią, im również grozi odpowiedzialność.

Oczywiście dotyczy to tylko polskich dostawców usług internetowych. W praktyce więc walka z dalszym rozpowszechnianiem zakazanych reklam w globalnej sieci jest skazana na niepowodzenie.

Choć to mało prawdopodobne, przeciwko osobom rozpowszechniających zakazane spoty mogą również wystąpić ich autorzy. Filmy te, tak jak wszystkie inne utwory, są chronione prawem autorskim.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku