[b]Tak orzekł WSA w Opolu 9 kwietnia 2009 r. (III SA/ Gl 1487/08).[/b]
Spółka planuje sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej częścią jej oddziału. Cena ustalona w wyniku przetargu była wyższa od wartości godziwej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład części przedsiębiorstwa. W związku z planowaną transakcją zwróciła się do ministra finansów z pytaniem: w jaki sposób należy opodatkować VAT tę sprzedaż?
Zdaniem spółki, skoro zorganizowana część przedsiębiorstwa nie sporządza samodzielnego bilansu, transakcję należy w całości opodatkować 22 proc. VAT.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również budynki i budowle lub ich części. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 przez świadczenie usług rozumie się m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.
Zdaniem organu planowana transakcja będzie ciągiem dostaw towarów i usług wchodzących do masy majątkowej składającej się na tzw. zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W odniesieniu do części składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będących towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy mamy do czynienia z dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1. Natomiast zbycie wartości niematerialnych i prawnych będzie świadczeniem usług na rzecz nabywcy. Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA.