Reklama
Rozwiń

Nie wszystkie dochody spółdzielni korzystają ze zwolnienia

Nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z lokalami innymi niż mieszkalne stanowi dochód spółdzielni, który bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany, będzie opodatkowany CIT

Aktualizacja: 15.06.2009 07:25 Publikacja: 15.06.2009 07:00

Nie wszystkie dochody spółdzielni korzystają ze zwolnienia

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Opolu z 23 stycznia 2009 r., I SA/Op 370/08.[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółdzielnia pytała, czy nadwyżka przychodów (nad kosztami) z opłat związanych ze spółdzielczymi własnościowymi prawami do lokali o innym przeznaczeniu niż mieszkalny oraz opłat związanych z odrębnymi własnościami lokali o innym przeznaczeniu niż mieszkalny (ustanowionymi na rzecz członków spółdzielni lub innych osób na podstawie ustawy) stanowi dochód spółdzielni i podlega opodatkowaniu.

Jej zdaniem taka nadwyżka nie jest opodatkowana. Zwróciła uwagę, że omawiane opłaty nie są opłatami za lokal, bo z takimi mamy do czynienia w przypadku umowy dzierżawy czy najmu. Natomiast w przypadku spółdzielczych własnościowych praw do lokali i lokali stanowiących odrębną własność opłaty te, jako związane z tymi lokalami, są kosztami eksploatacji i utrzymania nieruchomości.

Izba skarbowa uznała jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Spółdzielnia złożyła więc skargę do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd jednak skargę odrzucił. Przypomniał, że ustawa o CIT precyzuje zarówno pojęcie dochodu, jak i przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Spółdzielnie mieszkaniowe zostały poddane rygorowi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak w art. 17 ust. 1 pkt 44 wprowadzono zwolnienie dotyczące m.in. dochodów spółdzielni mieszkaniowych. Wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zwolnienie to ma zastosowanie tylko do niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych, a mianowicie uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, i to pod warunkiem przeznaczenia ich na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Celem ustawodawcy było zwolnienie z podatku tylko tych dochodów, które pozostają w bezpośrednim związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.

[wyimek]Opodatkowana jest nadwyżka przychodów nad kosztami, i to tymi, które nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi[/wyimek]

Organy podatkowe prawidłowo przyjęły, że w pojęciu zasobów mieszkaniowych nie mieszczą się z całą pewnością lokale użytkowe. Skoro lokale użytkowe nie mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe”, to „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” nie będzie obejmować gospodarki lokalami użytkowymi. W tej sytuacji nadwyżka przychodów nad kosztami z opłat związanych z lokalami innymi niż mieszkalne stanowi dochód spółdzielni, który bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Opolu z 23 stycznia 2009 r., I SA/Op 370/08.[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono