Wniesienie udziałów do spółki skutkuje powstaniem przychodu

Wniesienie przez osobę fizyczną, w formie wkładu niepieniężnego, udziałów spółki kapitałowej do spółki osobowej, w zamian za udziały, jest równoznaczne z odpłatnym zbyciem akcji. W momencie objęcia udziałów w spółce osobowej powstaje przychód

Aktualizacja: 15.06.2009 07:40 Publikacja: 15.06.2009 07:00

Wniesienie udziałów do spółki skutkuje powstaniem przychodu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

[b]Wynika tak z wyroku WSA w Gliwicach z 22 stycznia 2009 r., I SA/Gl 1033/08.[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o interpretację. Ma akcje w spółce akcyjnej i planuje wnieść je jako wkład do spółki jawnej.

Zdaniem podatnika wniesienie akcji do spółki jawnej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Innego zdania był jednak minister finansów. Stwierdził, że żaden z przepisów ustawy o PIT nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia udziałów w spółce kapitałowej do spółki osobowej. Przypomniał, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Sprawa znalazła finał przed WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd jednak skargi nie uwzględnił. Przypomniał, że do źródeł przychodów zaliczają się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.

Przychody należące do kapitałów pieniężnych wymienione zostały przez ustawodawcę w art. 17 ustawy o PIT. Zgodnie z nim za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Żaden z przepisów ustawy o PIT nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z wniesienia udziałów spółek kapitałowych do spółki osobowej. Wniesienie zatem udziałów lub akcji do spółki osobowej ma następujące konsekwencje:

- powoduje zmianę właściciela – staje się nim spółka osobowa – stąd mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem wniesionych udziałów (akcji),

- wniesienie udziałów do spółki jawnej jest przeniesieniem własności tych udziałów, za które podatnikowi przysługuje wkład w spółce osobowej o określonej wartości,

- kwota odpowiadająca wartości otrzymanego wkładu w spółce osobowej stanowi w tym przypadku przychód,

- kosztem uzyskania tego przychodu będą wydatki poniesione na nabycie wniesionych udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

Tym samym wniesienie do spółki osobowej określonych rzeczy czy też praw majątkowych jako wkładu niepieniężnego jest formą ich odpłatnego zbycia. Wspólnik przystępujący do spółki osobowej uzyska w niej udział stosownie do wartości wprowadzonego do spółki wkładu. W rezultacie, jeżeli dochodzi do przeniesienia na rzecz spółki osobowej praw majątkowych w postaci posiadanych udziałów w spółce akcyjnej, to tym samym nastąpi ich zbycie.

[b]Wniesienie przez osobę fizyczną, w formie wkładu niepieniężnego, udziałów spółki kapitałowej do spółki osobowej w zamian za udziały jest równoznaczne z odpłatnym zbyciem akcji. W wyniku odpłatnego zbycia udziałów następuje zmiana właściciela. W konsekwencji w momencie objęcia udziałów w spółce osobowej po stronie podatnika powstaje przychód.[/b]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr