Tak [b]orzekł WSA w Rzeszowie 21 maja 2009 r. (I SA/ Rz 249/09)[/b].
Uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników podwyższono kapitał zakładowy spółki z o.o. poprzez utworzenie nowych udziałów. Zostały one objęte przez wspólników i pokryte aportem rzeczowym w postaci przedsiębiorstwa. Jednym ze składników majątkowych przedsiębiorstwa wniesionego aportem był znak towarowy o wartości 750 tys. zł. Znak ten został zewidencjonowany w grudniu 2000 r. w księgach spółki, a od stycznia 2001 r. spółka rozpoczęła jego amortyzację, którą zaliczała do kosztów uzyskania przychodu.
Organy podatkowe to zakwestionowały, powołując się na art. 16d ust. 1 pkt 4 – 7 ustawy o CIT, zawierający zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatkowej. Przypomniały, że mieszczą się w nim te prawa do znaku, które mają charakter bezwzględnego prawa majątkowego, tj. amortyzowane mogą być te znaki towarowe, na które urząd patentowy wydał decyzję o udzieleniu prawa ochronnego. Skoro spółka w tym okresie nie dysponowała prawem do znaku towarowego, nie była uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów.
W skardze do WSA spółka wskazała, że prawo do zgłoszonego znaku towarowego uzyskała jej poprzedniczka prawna spółka cywilna 10 listopada 2000 r. Natomiast prawo ochronne na znak towarowy zostało udzielone tej spółce cywilnej na mocy decyzji z 14 września 2004 r., a później zaktualizowane zostało decyzją z 27 marca 2007 r., kiedy właścicielem tego znaku była już skarżąca spółka. Niemniej w ocenie skarżącej prawo ochronne zostało udzielone na ten znak od dnia zgłoszenia, tj. od 10 listopada 2000 r.
Oddalając skargę, sąd stwierdził, że prawo z dokonanego zgłoszenia w urzędzie patentowym nie jest prawem do znaku towarowego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wskazał również, że prawo to nie jest wymienione w art. 16d ust. 1 ustawy o CIT (w stanie prawnym w 2002 r.), w związku z czym odpisy nie podlegały amortyzacji. Ponadto sąd zauważył, że spółka domaga się możliwości amortyzowania tego znaku dla celów CIT, ale to nie ona zgłaszała, lecz jej poprzedniczka prawna spółka cywilna.