Jest to skutek [b]orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (K14/07)[/b], który badał, czy tryb uchwalenia w kodeksie pracy zmian dotyczących zasad obliczania czasu pracy w przypadku wystąpienia dwóch świąt w jednym tygodniu nie naruszył Konstytucji.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uznała, że niekorzystna dla firm zmiana przepisów wynikająca z ustawy z 18 października 2006 r., miała tylko jeden dzień vacatio legis, co narusza konstytucyjną zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.
PKPP uznał, że pracodawcy zostali zaskoczeni niekorzystnym i kosztownym rozwiązaniem. Zmienione przepisy mówiły, że jeżeli w jednym tygodniu wystąpią dwa święta to wymiar czasu pracy obniża się tylko z tytułu jednego z nich drugie święto trzeba było odpracować. Parlament 18 października zmienił tę zasadę i uznał, że każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu o 8 godzin.
W związku z tym pracownicy już w grudniu 2006 roku pracowali o jeden dzień krócej, a ich wynagrodzenie nie było zmniejszone. Zdaniem PKPP Lewiatan ustawa powinna wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2007 roku, bo firmy w większości stosujące 4 miesięczne okresy rozliczeniowe mogły by się przygotować na przypadające w maju 2007 r. dwa święta w jednym tygodniu i np. zaplanować produkcję. Pracodawcy deklarowali, że celem zaskarżenia nie jest odzyskanie pieniędzy wypłaconych pracownikom za jeden dzień Bożego Narodzenia, ale jednoznaczne orzeczenie zakazujące ustawodawcy zaskakiwania pracodawców krótkim vacatio legis.
Trybunał podkreślił, że w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a w uzasadnionych przypadkach uzasadnionym ważnym interesem państwa dniem wejście w życie nowych przepisów może być dzień ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zasada odpowiednio długiej vacatio legis nie ma znaczenia absolutnego TK stwierdził że można od tej zasady odstąpić gdy przemawia za tym inna zasada prawno - konstytucyjna.