Natomiast państwa członkowskie mogą uzależnić zwrot nienależnie naliczonego podatku wystawcy faktury od warunku, aby podatnik wystawił odbiorcy fakturę korygującą niewykazującą tego podatku.
[b]Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 czerwca 2009 (w sprawie C-566/07, spór między Staatssecretaris van Financien a Stadeco BV)[/b]. Wprawdzie orzeczenie to zostało wydane na podstawie przepisów nieobowiązującej już VI dyrektywy, jednak zachowuje ono aktualność również na gruncie postanowień aktualnej 112 dyrektywy.
[srodtytul]Usługa w Niemczech, podatek w Holandii[/srodtytul]
Sprawa, rozstrzygnięta przez ETS, dotyczyła spółki Stadeco BV, mającej swoją siedzibę w Holandii, która wykonywała usługi w zakresie wynajmu, montażu i demontażu stoisk na targach i wystawach w Niemczech na rzecz holenderskiego odbiorcy. Na fakturach wystawionych za świadczone usługi wykazany został holenderski VAT. Odbiorca w całości zapłacił za te faktury, a Stadeco odprowadziła w Holandii należny podatek. Holenderskie władze skarbowe poinformowały spółkę, że świadczone przez nią usługi nie podlegały opodatkowaniu w Holandii. W związku z tym Stadeco wniosła o zwrot zapłaconego nienależnie VAT. Kontrola podatkowa wykazała jednak, że spółka nie wystawiła odbiorcy żadnych not korygujących, nie skorygowała faktur ani nie zwróciła odbiorcy jakiejkolwiek kwoty.
[srodtytul]Wątpliwości sądu[/srodtytul]