[b]Tak orzekł WSA w Opolu 10 czerwca 2009 r. (I SA/Op 176-77/09).[/b]
Spółka dostarcza towary kontrahentom spoza Unii. Odprawa celna odbywa się w urzędzie celnym w Holandii, gdzie wydawany jest wywozowy dokument towarzyszący (EAD) oraz numer ewidencyjny MRN. Natomiast sam wywóz towarów odbywa się za pośrednictwem belgijskiego portu, gdzie tamtejszy urząd celny potwierdza – w formie elektronicznej – faktyczny wywóz towarów poza terytorium Unii.
Spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem: czy opisana transakcja jest eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT? Jej zdaniem tak, a posiadane dokumenty uprawniają ją do opodatkowania tej transakcji zerową stawką VAT.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że zgodnie z treścią art. 13 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT warunkiem uznania dostawy za eksport w rozumieniu art. 2 ust. 8 tej ustawy jest posiadanie przez podatnika dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu z terytorium Polski. Brak takiego potwierdzenia celnego powoduje, że przemieszczenie towarów będzie uznane za wewnątrzwspólnotową dostawę towaru. Spółka zaskarżyła interpretację do WSA.
Sąd ją uchylił. W uzasadnieniu wskazał, że organ błędnie oparł interpretację na art. 13 ust. 4 ustawy o VAT, który wskazuje jedynie katalog dostaw, które nie mogą być uznane za wewnątrzwspólnotowe. W tej sprawie natomiast kluczowe znaczenie ma art. 2 ust. 8, który nie wymaga wprost, by podatnik musiał mieć dokument celny potwierdzający rozpoczęcie procedury wywozu na terytorium kraju, ale odwołuje się jedynie do potwierdzenia przez stosowny urząd celny wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Wydając interpretację, organ podatkowy powinien więc skupić się na ustaleniu, jaki organ celny powinien wystawić wywozowy dokument towarzyszący (EAD).