[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 26 maja 2009 r. (III SA/Wa 110/09).[/b]
Spółka szwajcarska będąca oddziałem spółki amerykańskiej zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT naliczonego w Polsce. Organ podatkowy wezwał ją do złożenia wyjaśnień w celu ustalenia, gdzie prowadzi ona swoją działalność, i dokładnego określenia jej powiązań ze spółką matką. Spółka wyjaśniła, że działalność prowadzi na terytorium Szwajcarii i jest tam zarejestrowanym podatnikiem VAT, będąc jednocześnie oddziałem spółki matki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.
Organ odmówił zwrotu VAT, stwierdzając, że zasada wzajemności w opodatkowaniu tym podatkiem nie obowiązuje w stosunku do oddziału spółki amerykańskiej oraz że fakt stałego prowadzenia działalności w Szwajcarii nie jest przesłanką zwrotu podatku.
Spółka wniosła odwołanie do dyrektora izby skarbowej, który utrzymał rozstrzygnięcie organu niższej instancji.
Sprawa trafiła do WSA. Sąd uznał, że spółce, która posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Szwajcarii i jest tam zarejestrowanym podatnikiem VAT, przysługuje prawo do zwrotu VAT w Polsce. Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności było kilkakrotnie definiowane przez ETS. Należy przez nie rozumieć miejsce, gdzie spółka posiada zasoby ludzkie, techniczne i infrastrukturę, która umożliwia zawieranie umów z kontrahentami i podejmowanie decyzji zarządczych.