[b]Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 sierpnia 2009 r.(sygn. II FPS 4/09)[/b].
Spór dotyczył rozliczenia fundacji Salwator, która nie zapłaciła CIT od swojego dochodu. Fiskus uznał, że powinna to zrobić, ponieważ wydała go na nabycie udziałów w spółce z o.o. prowadzącej działalność gospodarczą. Nie jest to równoznaczne z przeznaczeniem na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, co uprawnia do zwolnienia.
[srodtytul]Pomnażanie kapitału[/srodtytul]
– Nie prowadzimy działalności gospodarczej, a zakup udziałów związany jest z celami statutowymi – argumentowała fundacja w sporze z organami podatkowymi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał jej rację. Podkreślił, że dopuszczalne jest wydatkowanie dochodów w sposób służący akumulacji kapitału i jego pomnożeniu, w celu późniejszego wykorzystania na cele związane np. z działalnością dobroczynną. Jego zdaniem nabycie udziałów w spółce z o.o. nie jest tożsame z nabyciem akcji, jednakże różnice nie są istotne z punktu widzenia prawa podatkowego.
Po kasacji Izby Skarbowej sprawa trafiła do składu siedmiu sędziów NSA. Kwestia opodatkowania dochodów fundacji i stowarzyszeń, lokowanych w przedsięwzięcia niezwiązane bezpośrednio z celami statutowymi, budzi bowiem spore wątpliwości zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie.