Reklama
Rozwiń

Skarb Państwa bez prawa do mienia FWP

Majątek zlikwidowanego Funduszu Wczasów Pracowniczych mógłby przejść na własność Skarbu Państwa tylko na mocy przepisów rangi ustawowej. A takie do dziś nie zostały wydane

Publikacja: 12.10.2009 07:40

Skarb Państwa bez prawa do mienia FWP

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne szukanie rozwiązania tej sytuacji w art. 935 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2D59B2B7667B5AD0980DF77BA794AA71?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o dziedziczeniu przez Skarb Państwa po osobach fizycznych [b](sygn. V CSK 237/09)[/b].

Taką koncepcję przedstawiła Prokuratoria Generalna w sprawie dotyczącej nieruchomości znajdującej się dziś w dyspozycji dawnego FWP.

W kwietniu 1997 r. zapadło orzeczenie, że instytucja ta nabyła własność tej nieruchomości przez zasiedzenie 13 grudnia 1970 r. Ustawą z maja 1997 r. ustawa z 1988 r. o FWP została uchylona. W art. 7 nowelizacji zapisano, że przedsiębiorstwo FWP w rozumieniu art. 551 k.c. przejmie jako aport OPZZ spółka z o.o. utworzona przez tenże OPZZ. Przepisy art. 7 – poza uchylającym ustawę o FWP z 1988 r. – utraciły moc na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 1998 r. [b](sygn. K 34/97)[/b], [b]uznającego je za sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej, bo przyznały prawa do majątku FWP jednej tylko organizacji związkowej.[/b]

Wcześniej jednak OPZZ wniosło ów aport do spółki z o.o. pod nazwą FWP. Została ona wpisana jako użytkownik wieczysty lub właściciel do ksiąg wieczystych.

[wyimek]Nie stosuje się tu przepisów o dziedziczeniu po osobach fizycznych[/wyimek]

Skarb Państwa wystąpił na podstawie art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7C454DE2C48E298706A81D0F6759242E?id=163015]ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece [/link]z pozwem przeciwko spółce z o.o. FWP o uzgodnienie treści księgi wieczystej tej nieruchomości z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wpisanie go do księgi jako właściciela w miejsce spółki.

Sąd uwzględnił to żądanie, a sąd II instancji zaakceptował rozstrzygnięcie. Skarb Państwa został wpisany do księgi spornej nieruchomości.

Wskutek skargi kasacyjnej spółki z o.o. FWP SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sędzia Iwona Koper, odwołując się do wskazanego wyroku TK, stwierdziła, że OPZZ nie nabyło praw do mienia FWP i nie było uprawnione do wniesienia go jako aportu do spółki z o.o. FWP. Wpis tej spółki do księgi jako właściciela był więc niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym. Sama ta niezgodność – tłumaczyła sędzia– nie wystarczy jednak do podważenia tego wpisu przez Skarb Państwa. Musiałby on wykazać, że to on jest właścicielem, a tak nie jest. Za błędny uznał SN pogląd, który legł u podstaw zaskarżonego wyroku, że d. FWP był państwową osobą prawną, że jego majątek był mieniem państwowymi i po jego likwidacji zastosowanie ma art. 34 k.c. ustanawiający zasadę, że w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia państwowego nienależącego do innych państwowych osób prawnych, jest Skarb Państwa.

Sędzia zaznaczyła, że SN podziela stanowisko zajęte w tej kwestii w wyroku SN z 13 lutego 2009 r. [b](sygn. II CSK 464/08)[/b]. Podziela też wyrażony w nim pogląd, że stan prawny majątku FWP nie został uregulowany i że można go uregulować tylko w ustawie. Nie można natomiast szukać rozwiązania w art. 935 k.c. odnoszącym się do dziedziczenia przez gminę i Skarb Państwa po osobach fizycznych .

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono