[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 9 października 2009 r. (III SA/Wa 960/09)[/b]
Zatem spółka nie może zaliczyć skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek do kosztów podatkowych w pełnej wysokości.
Spółka otrzymuje od spółek powiązanych, tj. od spółki matki (jedynego udziałowca) oraz od spółek sióstr (w których spółka matka posiada nie mniej niż 25 proc. udziałów), pożyczki w kilku transzach rocznie, o łącznej wysokości przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego spółki, obliczonego zgodnie z treścią art. 16 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Zawarte umowy przewidują, że odsetki od tych pożyczek podlegają kapitalizacji na koniec każdego okresu odsetkowego i powiększają kapitał pożyczek, od którego naliczone będą odsetki w następnych okresach odsetkowych.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy skapitalizowane odsetki od tych pożyczek może zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych w momencie ich kapitalizacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o CIT oraz czy w przypadku kapitalizacji odsetek mają zastosowanie ograniczenia wynikające z przepisów o tzw. niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji.
Organ podatkowy wskazał, że spółka mogłaby zaliczyć odsetki od pożyczek do kosztów podatkowych w momencie ich kapitalizacji, gdyby nie miały zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT. Ponieważ jednak pożyczki zostały udzielone przez spółki mające więcej niż 25 proc. udziałów w spółce – pożyczkobiorcy, oraz łączna wartość zadłużenia przekraczała trzykrotność jej kapitału zakładowego, zostały spełnione przesłanki z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji. Zatem skapitalizowane odsetki od tych pożyczek nie są kosztami uzyskania przychodów w pełnej wysokości.