[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 18 września 2009 r. (III SA/Wa 266/09).[/b]
Bank zawiera umowy ramowe przelewu wierzytelności wynikających z kontraktów handlowych. Następnie wierzytelności mają być sprzedawane osobom trzecim, na podstawie umów pośrednictwa finansowego. Celem sprzedaży nie jest jednak uwolnienie banku od trudności związanych ze ściąganiem wierzytelności z majątków dłużników, a jedynie wykonywanie określonych czynności bankowych.
W związku z tym bank wystąpił o wydanie interpretacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]przepisów o VAT[/link]. Wnioskował o potwierdzenie, że z tytułu opisanej transakcji będzie usługodawcą, a świadczona przez niego usługa będzie zwolniona z VAT. Organ podatkowy podzielił stanowisko banku jedynie częściowo. Uznał, że sprzedaż wierzytelności rzeczywiście nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w VAT po stronie banku, jednak to nabywca wierzytelności będzie w tym wypadku świadczył usługi.
Bank zaskarżył to rozstrzygnięcie do WSA. Sąd uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdzając, że nabywca wierzytelności banku jest w tej sytuacji usługobiorcą, ponieważ celem transakcji sprzedaży jest jedynie wykonywanie pewnych czynności bankowych. Nabywcę wierzytelności banku można by uznać za usługodawcę, gdyby ściągał on na rzecz banku zakupione wierzytelności, co nie jest jednak celem zawieranych umów sprzedaży.
[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]