Reklama
Rozwiń

Nie każdy wydatek uda się zakwalifikować do firmowych kosztów

Tylko zmiana rodzaju działalności gospodarczej ma ten skutek, że nieumorzona wartość zlikwidowanego środka trwałego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. We wszystkich innych przypadkach może być ona kosztem

Aktualizacja: 12.11.2009 06:47 Publikacja: 12.11.2009 05:45

Nie każdy wydatek uda się zakwalifikować do firmowych kosztów

Foto: www.sxc.hu

Tak zadecydował [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 października 2009 r., (III SA/Wa 552/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka zwróciła się do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej. Chodziło o to, czy koszt likwidacji środków trwałych, koszty badań i pomiarów geodezyjnych oraz geologicznych, koszty związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych, środowiskowych itp. niezbędnych do realizacji danego projektu inwestycyjnego, koszty organizacji przetargów spółka może rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów.

Minister finansów stwierdził, że wydatki te pozostają w bezpośrednim związku z wytworzeniem środka trwałego, stanowią zatem koszt jego wytworzenia, przy czym odnośnie do kosztów likwidacji środków trwałych uznał, że do kosztów wytworzenia zaliczyć należy te koszty likwidacji, które są bezpośrednio związane z procesem inwestycyjnym. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Przy kwalifikacji wydatku jako tego, który należy zaliczać do kosztu wytworzenia środka trwałego, decydujące znaczenie ma zwrot „koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych”. Ustawodawca postanowił, że wydatki na nabycie lub wytworzenie środków trwałych co do zasady nie są zaliczane bezpośrednio do kosztów. Kosztem są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne).

Odpisy amortyzacyjne wyrażają w jednostkach pieniężnych wartość środka trwałego, która ulega zużyciu w procesie jego wykorzystywania w celu prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu.

Zdaniem sądu koszty badań i pomiarów geodezyjnych oraz geologicznych, koszty związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych, środowiskowych itp. oraz koszty organizacji przetargów należy zaliczyć do kosztu wytworzenia, jeżeli koszty te są ponoszone w celu prowadzenia prac budowlanych mających na celu wytworzenie przez podatnika środka trwałego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Tylko zmiana rodzaju działalności gospodarczej ma ten skutek, że nieumorzona wartość zlikwidowanego środka trwałego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

[b]Jeżeli ustawodawca uznał za zasadne, by likwidację środka trwałego objąć odrębną regulacją, i przy tym z kosztów uzyskania przychodów wyłączył tylko jedną sytuację kwalifikowaną związaną z likwidacją środka trwałego, to mając na uwadze jego racjonalizm, należy przyjąć, że wyraził tym samym swoją wolę, aby wszystkie inne koszty likwidacji środka trwałego mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.[/b]

Tak zadecydował [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 października 2009 r., (III SA/Wa 552/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono