[b]Tak orzekł NSA 13 października 2009 r. (II FSK 514/09).[/b]
Organy podatkowe zakwestionowały zaliczenie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów straty wynikającej z zawartych kontraktów terminowych. Spółka w celu zabezpieczenia realizacji kontraktu na budowę tłoczni gazu zawarła dodatkowo kontrakty forward.
W ocenie organów wydatek ten nie spełniał warunków określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8b w związku z art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], ponieważ spółka zawarła kontrakty zabezpieczające jeszcze przed dniem wejścia w życie kontraktu na budowę tłoczni gazu, a zatem brak było związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem i osiąganymi w następnych latach przychodami z budowy tłoczni.
Spółka podkreślała, że taki związek przyczynowo-skutkowy istnieje, ponieważ, mimo opóźnienia w wejściu w życie kontraktu na budowę tłoczni gazu, spółka nie miała podstaw do obaw, że w ogóle do tego nie dojdzie, tym bardziej że wcześniej była już wykonawcą dwóch tłoczni gazu, będących elementem tej samej nitki gazociągu. Organy podatkowe odrzuciły jednak tę argumentację.
Spółka wniosła zatem skargę do WSA, twierdząc, że organ podatkowy błędnie zastosował art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2007 r.). Podkreśliła, że możliwość zaliczenia do kosztów wydatków związanych z instrumentami pochodnymi o charakterze zabezpieczającym nie jest uzależniona od istnienia „przedmiotu zabezpieczenia”, w szczególności w postaci kontraktów na budowę tłoczni oraz umów zawartych z poddostawcami urządzeń do budowy tłoczni.