Prowadzący własną firmę wrzuci w koszty wydatki na podróż

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych do wysokości diet przysługujących pracownikom

Aktualizacja: 17.11.2009 06:57 Publikacja: 17.11.2009 05:50

Prowadzący własną firmę wrzuci w koszty wydatki na podróż

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 7 października 2009 r., (I SA/Sz 430/09)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację. Chodziło o możliwość zaliczenia do kosztów wartości diet z tytułu podróży służbowych.

Prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, która obejmuje m.in.: tynkowanie, posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowanie ścian, wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Siedziba firmy znajduje się w miejscu jego zamieszkania.

Prowadząc działalność pozarolniczą, podatnik przyjmuje zlecenia również od zleceniodawców z Niemiec. Realizacja tych zleceń wiąże się z odbywaniem częstych, długoterminowych wyjazdów poza miejsce zamieszkania i siedzibę firmy, co pociąga za sobą ponoszenie zwiększonych kosztów wyżywienia. Zastanawiał się, czy do kosztów może zaliczyć wartość diet z tytułu podróży służbowych w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach, związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Organy podatkowe nie zgodziły się na taki sposób rozliczeń. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

[b]Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tzn. do wysokości diet przysługujących pracownikom.

Uregulowanie to dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą bez żadnych wyłączeń podmiotowych i przedmiotowych[/b]. Przepis ten nie przewiduje żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani też nie rozróżnia wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usługi, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usługi w wykonaniu zawartej umowy.

[b]Jedyne ograniczenie odnosi się do limitu wartości, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów[/b]. Ustawodawca wyłącza z kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, ale tylko w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.

Podróżą służbową jest wykonywanie bezpośrednio przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poza siedzibą jego firmy, i to zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 7 października 2009 r., (I SA/Sz 430/09)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr