Fiskus zajmie się ponownie sprawą, gdy będzie miał powody

W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który ją wydał

Aktualizacja: 24.11.2009 06:16 Publikacja: 24.11.2009 05:20

Fiskus zajmie się ponownie sprawą, gdy będzie miał powody

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 5 listopada 2009 r., (III SA/Po 408/09)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego określił dla B. należny podatek od czynności cywilnoprawnych – od umowy użyczenia środków pieniężnych. Jego zdaniem była to umowa pożyczki. Podatnik wniósł o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją. Powołał się na dokument prywatny – umowę-zlecenie zawartą przed notariuszem pomiędzy zleceniodawcami a spółką akcyjną, której przedmiotem było zlecenie nabycia na rachunek zleceniodawców nieruchomości rolnych.

Według wnioskującego dokument ten miał świadczyć o tym, że rzeczywistym celem podpisania umowy użyczenia, zakwalifikowanej przez organ podatkowy jako umowa pożyczki, było zabezpieczenie zwrotu zaliczek udzielonych na poczet ceny nabycia oraz wydatków związanych z realizacją umowy-zlecenia zakupu nieruchomości rolnych.

Organy podatkowe odmówiły uchylenia decyzji. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że wznowienie postępowania jest jednym z nadzwyczajnych trybów postępowania podatkowego, które nie może być wykorzystywane do pełnej merytorycznej kontroli decyzji wydanej w postępowaniu zwykłym. Nie jest to bowiem kontynuacja postępowania zwykłego. Inna jest waga zakresu przedmiotowego naruszeń prawa uwzględnianych przez organ odwoławczy i inna naruszeń branych pod uwagę przez organ rozpatrujący wniosek o wznowienie danego postępowania.

Naruszenie prawa mogące mieć znaczenie przy rozpoznawaniu sprawy w trybie odwoławczym nie musi mieć wobec tego znaczenia w postępowaniu wznowionym. Organ prowadzący postępowanie wznowione nie może też wyjść poza zakres podstawy wznowienia.

Zgodnie z art. 240 § 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji nieznane organowi, który ją wydał. Przesłanka dotycząca istotnego dla sprawy charakteru nowych okoliczności faktycznych czy dowodów polega na tym, że mogą one mieć konkretny wpływ na jej odmienne rozstrzygnięcie.

Sąd uznał, że organy obu instancji trafnie przyjęły brak podstaw do uchylenia decyzji ostatecznej z powodu braku przesłanek wskazanych w art. 240 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej. Nie było bowiem podstaw do stwierdzenia, że umowa ujawniona przez stronę jako nowy dowód istniejący w dniu wydania decyzji i nieznany organowi I instancji mogła mieć istotny wpływ na wynik sprawy, a w szczególności mogła doprowadzić do wydania przez ten organ odmiennego rozstrzygnięcia.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr