Tak uznał [b]20 kwietnia 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. I SA/Po 118/10)[/b]. To przełomowy wyrok tego sądu, bo sędziowie wyraźnie zaznaczyli, że odstępują od dotychczasowej linii orzeczniczej.
To kolejny korzystny wyrok dla producentów z działów specjalnych produkcji rolnej, którzy zajmują się uprawami warzyw i roślin ozdobnych w szklarniach i pod osłonami, uprawą pieczarek czy hodowlą drobiu.
[srodtytul]Grunt to wykładnia literalna[/srodtytul]
Chodziło o wyjaśnienie, czy po przekroczeniu równowartości 1,2 mln euro obrotu (a w stanie prawnym z 2002 r. 800 tys.) osoby uzyskujące dochód z działów specjalnych produkcji rolnej nadal mogą go ustalać na podstawie norm szacunkowych, czy też muszą przejść na księgi rachunkowe, czyli rozliczać się na zasadach ogólnych.
Zgodnie z art. 24 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof), gdy producent nie chce prowadzić ksiąg, jego dochód ustala się wedle norm szacunkowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy. Płaci wówczas zryczałtowany podatek dochodowy według corocznie waloryzowanych stawek, które są uzależnione np. od powierzchni upraw czy wielkości produkcji zwierzęcej.