Przepisy pozwalają kobietom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnić sobie bardzo wysokie zasiłki przed urodzeniem dziecka. Wystarczy, że tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpią do ubezpieczenia chorobowego (które jest dobrowolne w wypadku przedsiębiorców) i podniosą sobie do maksimum wysokość składek. Dostaną wtedy nawet 5,7 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały okres urlopu macierzyńskiego (obecnie 20 tygodni). Po powrocie do pracy mogą zaś obniżyć składki do minimum.
Zdaniem Sądu Najwyższego ZUS nie ma prawa zakwestionować takiego postępowania.
[b]Taka uchwała w poszerzonym składzie siedmiu sędziów zapadła na rozprawie 21 kwietnia 2010 r. (sygn. II UZP 1/10)[/b].
[srodtytul]Dobrowolne ubezpieczenie[/srodtytul]
SN zajął się sprawą gdańskiej biznesmenki, która będąc już w zaawansowanej ciąży, założyła działalność gospodarczą. Na samym początku ustaliła wysoką podstawę do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne (6 tys. zł) i zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko dzięki niemu mogła liczyć na wysoki zasiłek z ZUS po przejściu na urlop macierzyński. Zdążyła zapłacić dwie składki i przeszła na macierzyński.