Ulga przysługuje, gdy każdy z podatników ponosi wydatki

Zamieszczenie na fakturze dokumentującej wydatek danych tylko jednego z małżonków nie pozbawia prawa do ulgi internetowej drugiego z nich w sytuacji, gdy oboje ponosili rzeczywiste koszty użytkowania sieci informatycznej

Aktualizacja: 26.04.2010 04:20 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Ulga przysługuje, gdy każdy z podatników ponosi wydatki

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 sierpnia 2008 r., I SA/Łd 127/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął z urzędu postępowanie podatkowe wobec małżonków W. i K. Organ podatkowy zakwestionował dokonane przez podatników odliczenie dotyczące wydatków z tytułu użytkowania Internetu, ponieważ dokumentująca wydatek faktura oraz potwierdzenia zapłaty wystawione były tylko na nazwisko W.W.

Zgodnie zaś z art. 26 ust. 7 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] wysokość wydatków na określony cel ustala się na podstawie faktur w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Tym samym, zdaniem organu, aby oboje małżonkowie mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze powinny znaleźć się dane osobowe obojga małżonków, a nie jak w rozpoznawanym przypadku wyłącznie jednego z nich.

Podatnicy odwołali się od tej decyzji. Bezskutecznie. Złożyli więc skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że istota sporu pomiędzy stronami sprowadza się do możliwości odliczenia od dochodu w danym roku podatkowym wydatków ponoszonych przez każdego z małżonków z tytułu użytkowania sieci Internet w sytuacji, gdy faktura dokumentująca poniesiony wydatek jest wystawiona tylko na jednego z nich.

Podstawę w niniejszej sprawie stanowią przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. Zgodnie z jej art. 26 ust. 1 pkt 6a podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Natomiast art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy stanowi, że w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 6a (na Internet), odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

[ramka]Oznacza to, że [b]warunkiem skorzystania z ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego jest kumulatywne wystąpienie następujących przesłanek:[/b]

- poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania oraz

- udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o VAT.[/ramka]

Zdaniem sądu udokumentowanie w przepisanej formie przez wspólnie rozliczających się podatników poniesienia określonych wydatków z tytułu użytkowania Internetu w lokalu będącym ich miejscem zamieszkania uprawniało ich do skorzystania z ulgi.

Co prawda faktura VAT zawierała dane personalne tylko męża, to jednak – skoro wydatki na korzystanie z sieci w równym stopniu obciążały jego żonę – naturalną konsekwencją jest możliwość odliczenia poniesionych wydatków przez obojga małżonków.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 sierpnia 2008 r., I SA/Łd 127/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo