Fiskus nie podważy ustaleń z wyroku sądowego

Prawomocny wyrok wiąże nie tylko strony i sąd, który go wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej

Aktualizacja: 05.05.2010 04:40 Publikacja: 05.05.2010 03:00

Fiskus nie podważy ustaleń z wyroku sądowego

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Red

Dokonywanie przez organy podatkowe ustaleń wbrew wyrokowi sprzeciwia się treści art. 365 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] i stanowi niedopuszczalną ingerencję w prawomocnie ustalony stan prawny. Tak stwierdził [b]WSA w Białymstoku w wyroku z 1 lutego 2010 r. (I SA/Bk 508/09)[/b].

Do urzędu skarbowego złożono deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, w której ujęto umowę pożyczki i obliczono należny z tego tytułu podatek. Następnie złożono wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych z uzasadnieniem, że powództwo o zwrot pożyczki zostało oddalone prawomocnym wyrokiem sądu apelacyjnego.

Organy obu instancji uznały, że prawomocny wyrok jest dowodem na to, że umowa pożyczki nie została zawarta. W ocenie sądu nie miało miejsca złożenie przez osoby wymienione w umowie jako pożyczkobiorcy oświadczeń woli oraz przekazanie pomiędzy stronami środków pieniężnych.

Rozstrzygający powstały na tym gruncie spór WSA rozpoczął od rozważenia motywów kierującego wniosek. Jego żądanie zostało w całości uwzględnione, a mimo to nie zgadza się z decyzjami organów podatkowych.

Kwestia istnienia lub nieistnienia umowy pożyczki była kluczowym zagadnieniem w tej sprawie. Skarżący nie zauważa jednak, że została ona już prawomocnie rozstrzygnięta w postępowaniu przeprowadzonym przed sądami powszechnymi. Z wyroku wynika, że w rzeczywistości nie doszło do zawarcia umowy pożyczki. Uznano, że roszczenie powoda w tym zakresie nie było zasadne.

Prawomocny wyrok sądu apelacyjnego wiąże nie tylko strony i sąd, który go wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe. W efekcie organy podatkowe, rozpatrując w tej sprawie wniosek o stwierdzenie nadpłaty, nie mogły dokonać odmiennej oceny prawnej i odmiennych ustaleń faktycznych niż zwarte w wyroku.

Tymczasem składane w postępowaniu przez skarżącego wnioski dowodowe w istocie miały na celu wykazanie, że umowa pożyczki istniała i wiązała strony. W ocenie sądu tą drogą chciał on w rzeczywistości podważyć niekorzystny dla niego wyrok. Jednak dokonywanie przez organy podatkowe ustaleń wbrew temu wyrokowi sprzeciwiłoby się treści art. 365 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku