Spółki celowe – kiedy ujmować koszty

W spółkach celowych koszty na marketing, reklamę, zarządzanie procesem realizacji projektu są bezpośrednio związane z przychodami

Aktualizacja: 06.10.2010 04:43 Publikacja: 06.10.2010 03:33

Spółki celowe – kiedy ujmować koszty

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 października 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1796/10)

.

Oznacza to, że koszty te są ujmowane proporcjonalnie do osiąganych przychodów, a nie w momencie poniesienia.

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nią spółka z o.o. powołana w celu budowy jednego osiedla i sprzedaży mieszkań. Wyjaśniła, że ponosi różnego rodzaju koszty. Są to m.in. wydatki na analizy techniczne inwestycji, nadzór architekta, koordynację prac podmiotów zaangażowanych w projekt, usługi marketingowe i reklamowe oraz podatek od nieruchomości i opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu zajętego pod projekt.

Zdaniem wnioskodawcy są to koszty bezpośrednio związane z przychodem. Należy je więc rozliczać na zasadach określonych w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT. Oznacza to, że podatkowe rozpoznanie powinno zostać odroczone do momentu osiągnięcia przychodu.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem wydatki te są tylko pośrednio związane z przychodami. Trzeba je rozliczać na zasadach określonych w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, a więc w momencie poniesienia.

Sprawa trafiła do sądu.

Izba skarbowa nie wzięła pod uwagę specyfiki podatnika i faktu, że jest to spółka utworzona do realizacji jednego projektu. Tymczasem przesądza to, że wszystkie wskazane wydatki są bezpośrednio związane ze sprzedażą mieszkań. Innych przychodów spółka bowiem nie osiągnie – mówił Marcin Panek, doradca podatkowy ją reprezentujący.

Sąd przyznał mu rację i uchylił interpretację. Uznał za nieprawidłowe stanowisko fiskusa, że specyfika podatnika nie wpływa na zasady podziału kosztów na bezpośrednie i pośrednie. WSA wyjaśnił, że opisane wydatki są bezpośrednio związane z przychodem. Nie przesądził tylko o charakterze opłat za użytkowanie wieczyste i podatku od nieruchomości. Dla deweloperów to bardzo ważny wyrok, bo zwykle osiągają przychody tylko w jednym roku (gdy podpisywane są akty notarialne). Nie mają więc szansy rozliczyć całej powstałej wcześniej straty. Do tego przepisy wymagają bowiem co najmniej dwóch lat z odpowiednio wysokimi dochodami.

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 października 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1796/10)

Oznacza to, że koszty te są ujmowane proporcjonalnie do osiąganych przychodów, a nie w momencie poniesienia.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo