[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 15 września 2010 r. (I SA/Bd 621/10, I SA/Bd 622/10, I SA/Bd 623/10)[/b].
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie przedstawił do opodatkowania podatkiem od nieruchomości całości budynku, a jedynie parter.
Jego zdaniem nieukończenie robót na klatce schodowej i nieukończone pierwsze piętro świadczyły o tym, że budynek nie nadawał się do użytkowania w całości, a co za tym idzie organ nie miał podstaw do określenia wysokości podatku dla całego budynku według stawek przyjętych dla działalności gospodarczej.
W ocenie organu cały dwukondygnacyjny budynek należało potraktować jako ukończony i podlegający opodatkowaniu w całości. Organ podkreślił, że przedsiębiorstwo uzyskało pozwolenie na użytkowanie parteru i przyjęło budynek jako środek trwały, który może być ujęty w ewidencji tylko wówczas, gdy jest kompletny i zdatny do użytkowania.
Wskazał na art. 6 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=89C6DBB7715D1CA2BC469636967F7EE5?id=356400]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link], uzależniający powstanie obowiązku podatkowego od ukończenia bądź rozpoczęcia użytkowania budynku albo jego części przed ostatecznym wykończeniem.