Umowa o pracę nie dla jednoosobowego wspólnika

Nie ma mowy o pracowniczym zatrudnieniu prezesa, jeśli sam sobie wyznacza zadania, udziela urlopów i nie podlega kierownictwu innej osoby

Aktualizacja: 13.12.2010 03:49 Publikacja: 13.12.2010 02:00

Umowa o pracę nie dla jednoosobowego wspólnika

Foto: www.sxc.hu

W tych relacjach brakuje pracowniczego podporządkowania, a to jest konstytutywna cecha stosunku pracy.

Dlatego osoba zatrudniona w takich warunkach nie podlega ubezpieczeniom społecznym – stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 1 czerwca 2010 r. (II UK 34/10)[/b].

Niby sprawa dawno została już rozstrzygnięta w judykaturze, ale spory na tym tle wciąż wracają.

Tym razem ZUS zakwestionował umowę o pracę łączącą ze spółką z o.o. Wojciecha J., jej jedynego wspólnika i jednocześnie członka dwuosobowego zarządu, a dotyczącą sprawowania funkcji prezesa. Angaż podpisał on w zwykłej formie pisemnej z pełnomocnikiem powołanym na mocy uchwały zgromadzenia wspólników.

Organ rentowy stwierdził, że nie jest on objęty ubezpieczeniami społecznymi z racji umowy o pracę, lecz z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.

Sąd okręgowy przyznał mu rację, ale sąd apelacyjny nie, bo według niego umowa o pracę nie charakteryzowała się wszystkimi istotnymi elementami stosunku pracy. Wojciech J. nie podlegał bowiem kierownictwu pracodawcy, sam sobie wyznaczał zadania i udzielał urlopów wypoczynkowych.

Rzeczywiście nie ma tu pracowniczego podporządkowania, ponieważ jedyny wspólnik i udziałowiec sam sobie zakreślił obowiązki polegające wyłącznie na zarządzaniu spółką – zdecydował SN, oddalając skargę kasacyjną spółki. Ponadto w sprawie wystąpiła sprzeczność między właścicielskim a pracowniczym statusem prezesa – tłumaczył SN – na której to zasadzie opiera się całe prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.

A w tej konkretnej sprawie nie doszło do oddzielania kapitału od pracy, lecz przeciwnie, do ich symbiozy.

„Uznanie, że jedyny, czy nawet większościowy, udziałowiec w spółce mógłby w takich warunkach pełnić funkcję prezesa zarządu zatrudnionego w ramach stosunku pracy, byłoby sprzeczne z istotą stosunku pracy i prawa pracy w ogóle” (Z. Hajn, glosa do [b]wyroku SN z 16 grudnia 1998 r., II UKN 394/98[/b]).

[ramka][b]Czytaj też artykuły:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/228370,458306-Wlasciciel-spolki-to-nie-pracownik.html]Właściciel spółki bez etatu[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/228370,572184-Kiedy-wlasciciel-firmy--moze-byc-jej-pracownikiem.html]Kiedy właściciel firmy może być jej pracownikiem[/link][/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/228370.html]więcej o składkach ZUS od wspólników[/link][/b][/ramka]

W tych relacjach brakuje pracowniczego podporządkowania, a to jest konstytutywna cecha stosunku pracy.

Dlatego osoba zatrudniona w takich warunkach nie podlega ubezpieczeniom społecznym – stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 1 czerwca 2010 r. (II UK 34/10)[/b].

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr