Wystarczy kopia poświadczona przez radcę

W sprawie cywilnej nie trzeba zasadniczo przedstawiać oryginału dokumentu. Można złożyć odpis

Publikacja: 12.01.2011 03:55

Wystarczy kopia poświadczona przez radcę

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Jego zgodność z oryginałem musi być jednak poświadczona przez notariusza albo profesjonalnego pełnomocnika strony. Sąd Najwyższy w dwu uchwałach [b](sygn. akt III CZP 98/10 oraz III CZP 94/10)[/b] uznał, że kopia odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, poświadczona za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika wnioskodawcy będącego radcą prawnym, może stanowić podstawę nadania wyrokowi klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego wierzyciela na podstawie art. 788 [sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3C673581CFF68FB889105E71682549E1?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].

W uchwałach tych, podjętych 21 grudnia 2010 r., SN wyjaśnił wątpliwość prawną powstałą na tle dwu spraw, w których wnioskodawcą domagającym się nadania na swą rzecz klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym był ten sam podmiot: Getin Noble Bank SA. Powstał on z połączenia w styczniu 2010 r. dwu banków: Getin Banku SA oraz Noble Banku SA. Jest ich następcą prawnym. Przejął wszystkie należności obu, w tym stwierdzone na ich rzecz bankowe tytuły egzekucyjne wystawione przeciwko dłużnikom.

Bankowy tytuł egzekucyjny był w jednej sprawie wystawiony przez Getin Bank SA. W drugiej, przeciwko Andrzejowi Ch., który był pierwotnie dłużnikiem tegoż Banku, wystawił już Getin Noble Bank SA.

Z art. 788 [sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3C673581CFF68FB889105E71682549E1?id=70930]k.p.c.[/link] wynika, że jeśli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności (warunkującą wszczęcie egzekucji komorniczej) na rzecz lub przeciwko tej osobie. Warunkiem jest to, by przejście tego obowiązku lub uprawnienia, czyli zmiany wierzyciela albo dłużnika, było wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Jednym z przykładów takiej zmiany, obok np. cesji (przelewu) wierzytelności, dziedziczenia, jest łączenie się i przekształcanie osób prawnych. W ich przypadku następstwo wynika z wpisu w KRS.

We wspomnianych dwu sprawach o nadanie klauzuli wykonalności reprezentujący Getin Bank SA radca prawny przedstawił poświadczoną przez siebie kserokopię odpisu z KRS, w którym ujawnione zostało wspomniane połączenie banków, właśnie żeby wykazać przejście uprawnienia. Sądy w obu sprawach oddaliły wnioski, uznając, że taka kserokopia nie spełnia wymagań stawianych przez art. 788 [sup]1[/sup] k.p.c. Twierdziły, że dla wykazania przejścia uprawnień z dotychczasowego wierzyciela konieczne jest przedłożenie oryginału dokumentu potwierdzającego ten fakt z podpisem notarialnie poświadczonym.

W zażaleniach bank zarzucił naruszenie art. 129 [sup]2[/sup] k.p.c., mającego zastosowanie (na podstawie art. 13 [sup]2[/sup] k.p.c) także w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności. Sądy argumentował pominęły zmianę tego przepisu wprowadzoną 1 stycznia 2010 r. przez [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CFB99CE7AFAC7DDD28B0EC61DAF8407B?id=335187]ustawę z 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów[/link]. W aktualnym brzmieniu tego przepisu zamiast dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeśli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

W obu sprawach sądy II instancji wystąpiły o zajęcie stanowiska do Sądu Najwyższego. W odpowiedzi na ich pytania prawne SN potwierdził w dwu uchwałach, że rację miał bank, a to znaczy, że wystarczy ksero odpisu z KRS poświadczone przez radcę prawnego.

[i]sygnatura akt III CZP 98/10 oraz III CZP 94/10[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku