[b]Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 21 stycznia 2011. (I SA/Kr 1596/10). [/b]
Spółka prowadzi sieć marketów w wynajmowanych lokalach, w których po zawarciu umowy najmu wykonuje prace adaptacyjne. Dla celów podatkowych traktuje je jako inwestycje w obcym środku trwałym.
Zaadaptowane przez spółkę lokale są przez nią użytkowane przez wiele lat, ale z różnych przyczyn spółka może rozwiązać umowę najmu, zanim zamortyzuje całą wartość początkową poniesionych nakładów (inwestycji w obcym środku trwałym). W przypadku rozwiązania umowy najmu spółka nie przywraca lokali do stanu pierwotnego. Pozostawione inwestycje nie mają wartości ani dla niej, ani dla wynajmującego czy nowego nabywcy.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy będzie uprawniona, w momencie rozwiązania umowy najmu, do uznania za koszt podatkowy niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym. Jej zdaniem tak, bo nie zostały spełnione przesłanki negatywne z art. 16 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawy o CIT[/link].
Organ podatkowy nie zgodził się z tym, twierdząc, że podstawą do zaliczenia wspomnianej wartości do kosztów jest fizyczna likwidacja. Spółka stojąc na stanowisku, że pozostawienie efektów prac adaptacyjnych innemu podmiotowi nie eliminuje możliwości potrącenia kosztów, wniosła skargę do WSA.