Jednocześnie, wskazując orzeczenia WSA we Wrocławiu z 22 lipca 2009 r. (I SA/Wr 1065/09) i WSA w Warszawie z 5 marca 2010 r. (III SA/Wa 1626/09), podnieśli, że akcjonariusz SKA będzie opodatkowany dopiero z chwilą wypłaty dywidendy (według metody kasowej). Nie będzie tu obowiązku obliczenia i zapłaty zaliczki w trakcie roku podatkowego, zgodnie art. 44 ust. 1 i 3 ustawy o PIT.
Wspólnicy na poparcie swoich argumentów wskazali też wyrok WSA w Bydgoszczy z 29 grudnia 2009 r. (I SA/Bd 849/09), w którym sąd uznał, że „otrzymaną przez akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną dywidendę należy uznać za przychód z innych źródeł przychodów” (art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT).
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska wnioskodawców, podkreślając, że na gruncie prawa podatkowego obowiązki akcjonariusza w SKA kształtowane są odrębnie od obowiązków akcjonariusza w spółce akcyjnej.
Przywołując art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT wskazano, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.
Tymczasem zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h. SKA, podobnie jak spółka jawna, komandytowa czy partnerska, ma charakter osobowy.
Natomiast w myśl art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, to przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.