Tak orzekł WSA w Krakowie 8 marca 2011 (I SA/Kr 94/11).
Podatnik prowadził jednoosobowe przedsiębiorstwo, ale zamierzał w 2010 r. przystąpić jako wspólnik do nowo powstałej spółki jawnej. Chciał wnieść przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny do tej spółki, która będzie kontynuować prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. We wniosku o interpretację zapytał, czy spowoduje to powstanie u niego przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Jego zdaniem nie, ponieważ wnosząc aport do spółki osobowej przekształci jedynie posiadane przez siebie przedsiębiorstwo w udział kapitałowy w spółce osobowej. Przywołał treść art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, z którego wynikało, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Wskazał, że w jego sprawie przepis ten nie będzie miał zastosowania, bo mowa w nim jedynie o spółkach posiadających osobowość prawną, a do takich nie należy spółka jawna. Dodatkowo argumentował, że od 1 stycznia 2011 zmienić się mają przepisy i nie będzie już wątpliwości, że nie ma obowiązku zapłaty podatku z tytułu takiej transakcji.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wskazała, że z punktu widzenia prawa cywilnego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej jest odpłatnym zbyciem rzeczy lub prawa, a w konsekwencji po stronie wnioskodawcy wystąpi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający PIT.