Skład orzekający oddalił odwołanie spółki i utrzymał w mocy karę 60 mln zł (zob. wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sygn. akt XVII AmA 159/9).
Sprawa dotyczyła decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2009 r. uznającej, że PKP Cargo wykorzystywało swoją przewagę i narzucało części kontrahentów uciążliwe warunki współpracy. Firma oferowała przewóz towarów na różnych warunkach. Kontrahenci, którzy sami również byli przewoźnikami, mogli skorzystać z jej usług tylko na zasadach ogólnych. Inaczej traktowane były firmy, które nie prowadziły konkurencyjnej wobec PKP Cargo działalności. Oferowano im atrakcyjne upusty. W ten sposób takie same towary w takich samych wagonach były przewożone po różnych stawkach. Decydował o tym wyłącznie fakt, czy zleceniodawca sam świadczy usługi przewozowe ,czy też nie.
UOKiK uznał, że system ten nie miał uzasadnienia ekonomicznego i służył wyłącznie ograniczaniu konkurencji. Dominująca na polskim rynku przewozów kolejowych spółka utrudniała działalność nie tylko firmom, które bezpośrednio z nią konkurowały, ale także tym, w których skład grupy kapitałowej wchodzili tacy konkurenci. To, zdaniem UOKiK, ograniczało wolność gospodarczą.
Sąd doszedł do takich samych wniosków.
Wyrok nie jest prawomocny. Spółce przysługuje prawo do złożenia apelacji.