Tygodniowy przegląd orzecznictwa 18-24 czerwca 2011

Przedstawiamy przegląd orzeczeń opisywanych w tym tygodniu na łamach "Rzeczpospolitej" i serwisu www.rp.pl

Aktualizacja: 24.06.2011 15:35 Publikacja: 24.06.2011 13:00

Tygodniowy przegląd orzecznictwa 18-24 czerwca 2011

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

ORDYNACJA PODATKOWA

Czy przepis, który wprowadza w praktyce nieprzedawnienie ścigania za podatki jest zgodny z konstytucją ?

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 21 czerwca 2011 r. (sygnatura akt: P 26/10)

Stan faktyczny:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym: czy jest zgodny z art. 2 konstytucji art. 70 par. 4 ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r., w zakresie, w jakim dopuszcza stosowanie nieograniczonej liczby środków egzekucyjnych przerywających za każdym razem bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego, bez jednoczesnego wyznaczenia końcowego terminu biegu przedawnienia.

TK orzekł:

Przepis ordynacji podatkowej umożliwiający wielokrotne stosowanie środków egzekucyjnych, przez co w niektórych przypadkach zaległości podatkowe mogą nigdy się nie przedawnić, jest zgodny z konstytucją.

Czytaj więcej w artykule:

Przepis nie jest doskonały, ale nie narusza Konstytucji RP

Czytaj także w artykułach:

Czytaj także w serwisach:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Terminy » Przedawnienie

BEZPIECZEŃSTWO W PRACY

Czy zapewnienie bezpieczeństwa w agencji bankowej to obowiązek jedynie właściciela agencji, czy również banku, dla którego jest prowadzona ?

Wyrok Sądu Najwyższego z 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt V CSK 400/10)

Stan faktyczny:

Kasjerka agencji bankowej, która została postrzelona w rękę podczas napadu na tę agencję domagała się 200 tys. zł zadośćuczynienia od banku.

Zarzuca bankowi, że posługując się w swojej działalności agencją, powinien zapewnić w niej standard bezpieczeństwa jak w banku. Antywłamaniowa szyba w lokalu nie zatrzymała kuli, a gdyby była kuloodporna – wskazała poszkodowana – zatrzymałaby ją i do uszczerbku na zdrowiu by nie doszło.

Sądy okręgowy i apelacyjny oddaliły pozew, nie dopatrując się po stronie banku bezprawności. Wskazały, że nie ma przepisów powszechnie obowiązujących ani też wewnętrznych banku nakazujących stosowanie szyb kuloodpornych. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

SN orzekł:

Nie ma przepisu nakazującego stosowanie zabezpieczeń w rodzaju szyb kuloodpornych. Nie ma też ogólnej podstawy prawnej, by odpowiedzialność właściciela agencji bankowej przenosić na bank.

Czytaj więcej w artykule:

Kto odpowiada za bezpieczeństwo

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Czy wyrejestrowanie samochodu jest warunkiem koniecznym do zaprzestania płacenia już podatku od środków transportowych ?

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 maja 2010 (II FSK 108/10)

Stan faktyczny:

Właściciele samochodu Star zostali zobowiązani przez prezydenta miasta do zapłacenia podatku od tej ciężarówki. Odwołali się od niej, bowiem twierdzili, że nie powinni płacić podatku, gdyż samochód już nie istnieje (został rozkradziony i przekazany na złom). Dodali, że złożyli do wydziału komunikacji urzędu miasta wniosek o wyrejestrowanie, ale pomimo upływu kilku lat decyzja w tej sprawie nie została wydana.

Argumenty te nie przekonały jednak ani prezydenta, ani samorządowego kolegium odwoławczego, ani wojewódzkiego sądu administracyjnego. W ich opinii istnienie prawa własności oraz fakt, że pojazd jest nadal zarejestrowany, oznacza, że osoba figurująca w rejestrze jako właściciel pojazdu jest obciążona obowiązkiem zapłaty podatku.

Właściciele wnieśli skargę kasacyjną do NSA.

NSA orzekł:

Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu. Bez znaczenia będzie zatem zutylizowanie auta, wywóz  z kraju czy jego kradzież, jeżeli właściciel nie złoży stosownego wniosku, a właściwy organ nie wyda decyzji o wyrejestrowaniu.

Czytaj więcej w artykule:

Płaci ten, na kogo pojazd jest zarejestrowany

Przeczytaj także artykuły:

Czytaj także w serwisie:

»

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek od środków transportowych

AMORTYZACJA ŚRODKÓW TRWAŁYCH

Czy przedsiębiorca, który nie zgłosił we właściwym czasie utraty prawa do karty podatkowej, ma prawo do zamortyzowania środków trwałych ?

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 maja 2011 (II FSK 154/10)

Stan faktyczny:

Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług stolarskich. Płacił zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Po sześciu latach zorientował się, że nie miał prawa do tej formy opodatkowania. W związku z tym złożył pismo wyjaśniające wraz z zeznaniami rocznymi za poszczególne lata podatkowe oraz czynny żal za brak deklaracji PIT-5. Poinformował też o założeniu – wstecz – ksiąg przychodów i rozchodów.

Co do zasady fiskus nie kwestionował prawa podatnika do wstecznej amortyzacji. Problemem było tylko określenie wartości początkowej amortyzowanych środków trwałych. Podatnik nie zgadzał się z ich wyceną dokonaną przez fiskusa i ostatecznie sprawa trafiła na wokandę.

Sąd pierwszej instancji nie zajmował się w ogóle tym, czy organy podatkowe prawidłowo określiły wartość początkową. Jego zdaniem spór ten nie powinien mieć miejsca, bo podatnik nie miał prawa do amortyzacji wstecz. Podatnik nie zgodził się z taką interpretacją i ostatecznie sprawą zajął się NSA.

NSA orzekł:

Żaden z przepisów prawa nie dopuszcza wstecznej amortyzacji środków trwałych.

Czytaj więcej w artykule:

Podatnik naruszający przepisy nie może być premiowany

Czytaj także w artykułach:

Zobacz:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Wybór formy opodatkowania

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Karta podatkowa

» Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Amortyzacja

PRAWO WSPÓLNOTOWE

Czy alkohol etylowy zawarty w importowanych antyperspirantach i w płynach do higieny jamy ustnej podlega akcyzie ?

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 czerwca 2011 (I GSK 313/11)

Stan faktyczny:

Spółka zwróciła się o wydanie interpretacji przepisów o podatku akcyzowym w odniesieniu do importu i dystrybucji w Polsce dwóch rodzajów produktów zawierających alkohol etylowy. Chodziło o antyperspiranty i płyny do higieny jamy ustnej. W innych państwach członkowskich antyperspiranty nie podlegają akcyzie, a alkohol w nich zawarty jest wolny od tego podatku. Zdaniem spółki tak samo powinno być w Polsce.

Organ podatkowy przyjął stanowisko, że alkohol etylowy zawarty w antyperspirantach i płynach do higieny jamy ustnej jest wyrobem akcyzowym.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że organ podatkowy stosując przepisy, powinien uzupełnić normę prawa krajowego o przypadki wskazane dyrektywy.

Fiskus nie zgodził się z taką interpretacją i złożył kasację do NSA

NSA orzekł:

Rację ma resort finansów, że jeśli chodzi o import, to zasady dotyczące skażeń i stosowania zwolnień z akcyzy pozostawiono do uznania państw członkowskich.

Czytaj więcej w artykule:

Dyrektywa strukturalna nie dotyczy importu

Czytaj także:

Zobacz

»

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Akcyza

»

Alkohol

VAT

Czy do montażu zabudowy balkonów w bloku można stosować obniżony VAT ?

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: I FSK 901/10)

Stan faktyczny:

Spółka wykonała montaż aluminiowych szklonych zabudów balkonowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Jej zdaniem nie musiała naliczać VAT według stawki podstawowej, ponieważ wykonała ona kompleksową usługę w obiekcie mieszkalnym, za którą pobiera jedno wynagrodzenie.

Fiskus uznał, że musi naliczać najwyższy VAT, bo dokonuje dostawy towarów. Tego stanowiska nie potwierdziły jednak sądy administracyjne.

NSA orzekł:

Jest to kompleksowa usługa budowlana, do której można stosować obniżoną stawkę VAT.

Czytaj więcej w artykule:

Usługa z preferencją

Przeczytaj także artykuły:

Zobacz:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Dostawa towarów z montażem

» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Stawki VAT

PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁKI

Czy zwrot "zysk niepodzielony" należy rozumieć wyłącznie jako "zysk niewypłacony  wspólnikom" ?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 2 czerwca 2011 (sygnatura akt: I SA/Sz 351/11)

Stan faktyczny:

Spółka z o.o. planuje przekształcić się w osobową, w wyniku czego dotychczasowi jej udziałowcy staną się wspólnikami nowo powstałej spółki osobowej. Dysponuje niepodzielonymi zyskami z lat poprzednich, które zostaną przeznaczone na kapitał zakładowy bądź zapasowy. We wniosku o interpretację przepisów ustawy o PIT pytała, czy w momencie przekształcenia ta kwota zysku stanie się przychodem wspólników.

Nie - odpowiedział fiskus. Osiągnięty przed przekształceniem spółki kapitałowej zysk należy opodatkować, bo jako niepodzielony jest przychodem dla wspólnika nowo powstałej spółki osobowej. Spółka złożyła skargę do sądu.

WSA orzekł:

Zwrot „zysk niepodzielony" należy rozumieć wyłącznie jako „zysk niewypłacony wspólnikom", a przekazanie zysku niepodzielonego na kapitał zapasowy czy zakładowy spółki nie jest w tym ujęciu podziałem zysku.

Czytaj więcej w artykule:

Zysk niewypłacony = niepodzielony

Czytaj też artykuły:

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Spółki

»

Dywidendy i udziały w zysku

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Spółki

»

Przekształcenia, podziały i łączenia

»

Przekształcenia

STAWKI AMORTYZACYJNE

Jeżeli podatnik stosował obniżone stawki amortyzacyjne, to czy może je powiększyć o odpowiedni współczynnik ?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi 17 maja 2011 (I SA/Łd 401/11)

Stan faktyczny:

Spółka z o.o. amortyzuje środki trwałe stosując metodę liniową z obniżonymi stawkami amortyzacyjnymi. Po upływie okresu, w którym możliwe jest korzystanie ze zwolnień podatkowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, planuje podwyższyć roczną kwotę odpisów amortyzacyjnych do wysokości maksymalnej, która równa jest stawce wynikającej z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów spółka zapytała, czy będzie to prawidłowe.

Organ podatkowy uznał, że w tym wypadku nie będzie możliwe zastosowanie współczynników modyfikujących stawki amortyzacyjne, o których mowa w art. 16i ust. 2 ustawy o CIT. Spółka złożyła skargę do sądu.

WSA orzekł:

Skoro przepisy ustawy o CIT expressis verbis nie formułują takiego zakazu, to planowana przez spółkę zmiana kwoty odpisów amortyzacyjnych od posiadanych przez nią środków trwałych jest zgodna z prawem.

Czytaj więcej w artykule:

Amortyzacja zwolniona, a potem przyspieszona

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Amortyzacja

»

Środki trwałe

CIT

Kiedy podatnik rozpoznaje koszty pośrednie, czy dopiero w chwili ujęcia ich w księgach w takim charakterze ?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2011 r. (sygnatura akt: IIISA/Wa 2379/10)

Stan faktyczny:

Sąd rozpatrywał skargę spółki deweloperskiej na interpretację podatkową izby skarbowej.

Jedno z pytań dotyczyło kosztów innych niż związane bezpośrednio z przychodami. Ustawa o CIT przesądza, że dniem poniesienia takiego kosztu jest dzień jego ujęcia w księgach rachunkowych (zaksięgowania). Spółka uznała, że chodzi o jakiekolwiek ujęcie rachunkowe wydatku będącego kosztem w rozumieniu CIT. Bez znaczenia przy tym jest pozycja w księgach rachunkowych, pod jaką zaksięguje wydatek.

Izba skarbowa przyjęła natomiast, że jedynie zaksięgowanie jako koszt rachunkowy umożliwia pomniejszenie przychodu.

WSA orzekł:

Podatnik może rozpoznać koszty pośrednie dopiero w chwili ujęcia ich w księgach w takim charakterze.

Czytaj więcej w artykule:

Ujęcie kosztu w CIT jak w księgach rachunkowych

Czytaj także w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Podatki, cła, opłaty

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Kiedy potrącić koszt

DYWIDENDY

Czy w spółce komandytowo-akcyjnej przychodem akcjonariusza jest dywidenda ?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 16 czerwca 2011 r. (sygnatura akt: I SA/Kr 583/11)

Stan faktyczny:

Spółka z o.o., która zamierza zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej zapytała o interpretację czy opodatkowanie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powinno się ograniczać do dywidendy, która powinna być zaliczana do przychodów na zasadach ogólnych w momencie otrzymania?

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej powinien być traktowany tak samo jak zwykły wspólnik spółki osobowej - odpowiedział fiskus. Spółka była innego zdania więc sprawa trafiła na wokandę.

WSA orzekł:

W spółce komandytowo-akcyjnej przychodem akcjonariusza jest dywidenda. Jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych i powinna być wykazywana w deklaracji za okres, w którym następuje jej wypłata.

Czytaj więcej w artykule:

Akcjonariusz nie rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych

ORDYNACJA PODATKOWA

Czy przepis, który wprowadza w praktyce nieprzedawnienie ścigania za podatki jest zgodny z konstytucją ?

Pozostało 99% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"