Reklama

Zastosowanie mają te same zasady

Zarówno u rezydentów, jak i u nierezydentów przychód z działalności gospodarczej powstaje w tym samym momencie – już gdy jest należny

Aktualizacja: 05.07.2011 04:47 Publikacja: 05.07.2011 03:00

Zastosowanie mają te same zasady

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2011 (II FSK 1932/10).

Spór o interpretację

Spółka złożyła wniosek o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) dotyczących zastosowania kursu walut do przeliczenia przychodu nierezydentów. Wyjaśniła, że zagraniczni kontrahenci wykonują na jej rzecz świadczenia.

Od wypłacanych im wynagrodzeń spółka oblicza i pobiera zryczałtowany CIT u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Są one z reguły ustalone i wypłacane w walucie obcej. Tymczasem kwoty dochodu (przychodu) będącego podstawą opodatkowania i wykazywanego w informacji IFT-2/IFT-2R oraz w deklaracji CIT-10R muszą być przeliczone na złote.

Spółka zapytała, według jakiego kursu. W jej ocenie powinien to być kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez zagranicznego kontrahenta. Taki sposób przeliczenia należy stosować również wówczas, gdy dzień uzyskania przychodu jest inny niż dzień dokonania wypłaty na rzecz kontrahenta.

Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe postępowanie. W jego ocenie spółka musi przeliczać dochody zagranicznych kontrahentów stosując kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.

Reklama
Reklama

Te same zasady

W skardze do sądu administracyjnego spółka podkreślała, że nie ma podstaw do różnicowania sytuacji podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej, w zależności  czy są oni rezydentami albo nierezydentami. Dochody rezydentów i nierezydentów są obciążone tym samym podatkiem.

Do każdego podatnika CIT zastosowanie ma art. 12 ustawy o CIT określający, co jest przychodem, a więc przedmiotem opodatkowania. Dlatego w ocenie spółki wypłacane w walucie obcej wynagrodzenia z tytułów określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT należy przeliczać na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez zagranicznego kontrahenta.

Skarga oddalona

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki. Przyznał, że podatnicy, którzy nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, ale osiągają przychody z ich źródeł  tu ulokowanych, zasadniczo podlegają tym samym regułom opodatkowania, jakie obowiązują polskich rezydentów.

Dotyczy to m.in. zasad ustalania dochodów, wysokości podatku, terminów ich płatności. Ewentualne różnice, jak w rozpoznawanej sprawie, wynikają bezpośrednio z ustawy (np. art. 21, art. 26 ust. 1) lub z umów międzynarodowych.

Kiedy powstaje przychód

W ocenie sądu w przypadku spółki zachodzi jednak specyficzna sytuacja: kto inny uzyskuje przychód (jest podatnikiem), a kto inny ma obowiązek obliczyć, pobrać i wpłacić podatek na rachunek urzędu skarbowego (jest płatnikiem). Ustawa nie wskazuje, jaki kurs powinien mieć zastosowanie w tej sytuacji.

W jej art. 12 ust. 2 wyrażona została ogólna zasada, że  przychody w walutach obcych przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Kierując się treścią art. 12 ust. 3, można by  uznać, że gdy przychód jest związany z działalnością gospodarczą, to powstaje wtedy, gdy jest należny, nawet jeśli nie został faktycznie otrzymany przez podatnika (a przez płatnika wypłacony).

Reklama
Reklama

Jednak decydujący i potwierdzający prawidłowość stanowiska organu podatkowego jest tu art. 26 ust. 1. Zgodnie z nim wypłacający należności z tytułów wymienionych w art. 21 ustawy o CIT są zobowiązani, jako płatnicy, pobierać w dniu wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy.

Dzień wypłaty należności nierezydentowi musi być więc potraktowany jako dzień uzyskania przez niego przychodu, a w konsekwencji należy zastosować kurs waluty obcej z dnia poprzedzającego ten dzień.

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i zaskarżyła wyrok do NSA. Ten przyznał jej rację. Jak podkreślił sędzia NSA Bogusław Dauter, moment powstania przychodu dla rezydentów i nierezydentów jest taki sam. Wykładnia przyjęta przez sąd pierwszej instancji jest niedopuszczalna i fragmentaryczna.

Zobacz serwisy:

PIT i CIT » Przychody » Działalność gospodarcza

PIT i CIT » Przychody » Kiedy powstaje przychód

Reklama
Reklama

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2011 (II FSK 1932/10).

Spór o interpretację

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama