Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2011 (II FSK 1932/10).
Spór o interpretację
Spółka złożyła wniosek o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) dotyczących zastosowania kursu walut do przeliczenia przychodu nierezydentów. Wyjaśniła, że zagraniczni kontrahenci wykonują na jej rzecz świadczenia.
Od wypłacanych im wynagrodzeń spółka oblicza i pobiera zryczałtowany CIT u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Są one z reguły ustalone i wypłacane w walucie obcej. Tymczasem kwoty dochodu (przychodu) będącego podstawą opodatkowania i wykazywanego w informacji IFT-2/IFT-2R oraz w deklaracji CIT-10R muszą być przeliczone na złote.
Spółka zapytała, według jakiego kursu. W jej ocenie powinien to być kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez zagranicznego kontrahenta. Taki sposób przeliczenia należy stosować również wówczas, gdy dzień uzyskania przychodu jest inny niż dzień dokonania wypłaty na rzecz kontrahenta.
Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe postępowanie. W jego ocenie spółka musi przeliczać dochody zagranicznych kontrahentów stosując kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.