Taką zasadę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 816/10), oddalając skargę kasacyjną spółki, która została obciążona cudzym podatkiem.
Chodziło o zaległości podatkowe firmy, której majątek znajdował się w użytkowaniu skarżącej. Początkowo fiskus próbował ściągnąć zaległości ze spółki, która była właścicielem użytkowanych rzeczy. Jednakże podatniczka była niewypłacalna i egzekucja okazała się bezskuteczna.
W związku z tym fiskus postanowił wykorzystać inną opcję, mianowicie przenieść odpowiedzialność za długi podatkowe na osobę trzecią, czyli użytkownika. Powołał się na art. 114 ordynacji podatkowej (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Przepis ten pozwala na przeniesienie odpowiedzialności za długi użytkownika na właściciela, samoistnego posiadacza lub użytkownika wieczystego rzeczy lub prawa majątkowego, jeśli pozostawali oni w związku kapitałowym, o którym mowa w ustawach o podatkach dochodowych.
W ocenie fiskusa między właścicielem rzeczy a ich użytkownikiem istnieją powiązania o charakterze kapitałowym polegające na tym, że ta sama osoba fizyczna ma 100 proc. udziału w jednej i drugiej spółce.