Reklama

Jak skorygować VAT od majątku trwałego przy grach losowych

Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie gier losowych nie jest uprawniony do korekt VAT naliczonego od środków trwałych z uwzględnieniem proporcji sprzedaży ustalonej w taki sposób, jakby działalność ta nadal nie podlegała opodatkowaniu

Publikacja: 08.12.2011 07:15

Red

Tak orzekł NSA w Warszawie 9 października 2011 (I FSK 37/11).

Spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie gier losowych i gier na automatach, która zgodnie z ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 nie podlegała przepisom ustawy o VAT.

Oprócz tej działalności podstawowej wykonywała także czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i uwzględniała je przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. W wyniku nowelizacji ustawy podstawowa działalność spółki została wykreślona z katalogu czynności niepodlegających ustawie i uznana za zwolnioną z VAT.

W latach 2007 i 2008 nabywała ona środki trwałe o wartości początkowej przekraczającej 15 tys. zł, które były wykorzystywane w działalności opodatkowanej, wyłączonej oraz zwolnionej z VAT.

Reklama
Reklama

We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy będzie uprawniona w latach 2010 – 2013 do dokonywania korekt podatku naliczonego od tych środków trwałych według proporcji VAT, obliczonej zgodnie z brzmieniem ustawy obowiązującym w latach 2007 – 2008, a więc na zasadzie praw nabytych (dalej traktując obrót osiągnięty z tytułu działalności w zakresie gier losowych i gier na automatach jako niepodlegający opodatkowaniu).

Zdaniem organu podatkowego nie będzie jej przysługiwało takie prawo.

WSA i NSA w całości podzieliły stanowisko organu. Zdaniem NSA brak jest podstaw do dokonywania korekt z uwzględnieniem współczynnika kalkulowanego na podstawie nieobowiązujących już przepisów, bowiem nowelizacja ustawy o VAT miała na celu dostosowanie polskich regulacji do przepisów unijnych oraz usunięcie preferencji niezgodnych z prawem wspólnotowym.

—Sebastian Konicz współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje Ewelina Tomczyk, doradca podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)

NSA odmówił możliwości powoływania się na prawa nabyte w przypadku, gdy nowelizacja ustawy o VAT miała doprowadzić do uzyskania stanu prawnego zgodnego z przepisami wspólnotowymi. Przypomnijmy, że do końca 2008 r. działalność w zakresie gier losowych i gier na automatach w ogóle nie podlegała VAT, a jedynie podatkowi od gier. Tymczasem zgodnie z art. 135 pkt 1 lit. I dyrektywy 2006/112/WE zakłady, loterie i inne gry losowe lub hazardowe były zwolnione z VAT, z zastrzeżeniem warunków i ograniczeń określonych przez każde państwo członkowskie.

Reklama
Reklama

Ustawodawca usunął rozbieżność krajowych przepisów z dyrektywą 2006/112/WE począwszy od 1 stycznia 2009, wprowadzając działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach oraz gier na automatach o niskich wygranych (podlegających równocześnie podatkowi od gier) do katalogu świadczeń zwolnionych z VAT (art. 43 pkt 15 ustawy o VAT).

W opinii NSA ustawodawca celowo nie zawarł w tej nowelizacji  przepisów intertemporalnych, które pozwalałyby stosować dotychczasowe zasady dotyczące m.in. korekty wieloletniej podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych na potrzeby takiej działalności, bowiem byłoby to nieuzasadnione preferencyjne traktowanie podmiotów stosujących przepisy błędnie wprowadzone. Świadomym zabiegiem było więc zapewnienie natychmiastowej skuteczności ustawy nowej, również w odniesieniu do skutków transakcji zrealizowanych pod rządami ustawy dawnej.

Należy bowiem zauważyć, że z momentem nabycia środków trwałych o wartości początkowej wyższej niż 15 tys. zł, służących zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej z opodatkowania, podatnik nie nabywa jeszcze automatycznie prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonej z góry wysokości, realizowanego w terminie wskazanym w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, ma bowiem obowiązek uwzględnienia tzw. współczynnika VAT, osiągającego różną wysokość w każdym z kolejnych lat okresu korekty.

Wprawdzie w trakcie tego okresu ustawodawca zmienił kwalifikację wykonywanych przez podatnika czynności w zakresie gier losowych i hazardowych (co związane było z korektą nieprawidłowego wdrożenia przepisów wspólnotowych), ale nie narusza to określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawa do odliczania podatku naliczonego.

W konsekwencji nie ma obecnie podstaw do dokonywania korekt podatku naliczonego od środków trwałych przyjętych do używania w latach 2007 – 2008 opartego na poprzednim stanie prawnym, tj. traktowania obrotu osiągniętego z tytułu działalności w zakresie gier losowych i gier na automatach  jako niepodlegającego opodatkowaniu.

 

Tak orzekł NSA w Warszawie 9 października 2011 (I FSK 37/11).

Spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie gier losowych i gier na automatach, która zgodnie z ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 nie podlegała przepisom ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama