Prezydent Białegostoku bez absolutorium

Jeżeli prezydent miasta nie zgadza się z uchwałą rady odmawiającą udzielenia mu absolutorium, do sądu administracyjnego powinien skarżyć uchwałę, a nie wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie nadzorcze izby obrachunkowej.

Publikacja: 09.01.2017 07:34

Prezydent Białegostoku bez absolutorium

Foto: 123RF

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił w niedawnym wyroku skargę Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku, na uchwałę tamtejszej regionalnej izby obrachunkowej w sprawie niestwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Białegostoku odmawiającej udzielenia prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za 2015 r.

– Podjęta przez RIO w Białymstoku uchwała nie mogła być przedmiotem skargi wniesionej przez prezydenta Białegostoku – uzasadniał Jacek Pruszyński, sędzia WSA. – A to dlatego, że wójt (odpowiednio burmistrz, prezydent miasta) nie posiada legitymacji do złożenia skargi na akt nadzoru dotyczący działalności rady gminy (miasta) – wskazywał sędzia Pruszyński.

Zgodnie bowiem z treścią art. 98 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym do złożenia skargi na rozstrzygnięcie organu nadzorczego uprawniona jest gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie lub kompetencja zostały naruszone. Podstawą do wniesienia skargi jest natomiast uchwała (zarządzenie) organu, który podjął uchwałę (wydał zarządzenie), której dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze.

Z art. 98 ust. 3a gminnej ustawy ustrojowej wynika z kolei, że do złożenia skargi na rozstrzygnięcie organu nadzorczego dotyczące uchwały rady gminy doręczone po upływie kadencji rady uprawniona jest rada gminy następnej kadencji w terminie 30 dni od dnia wyboru jej przewodniczącego.

– Gdyby więc uznać zaskarżoną uchwałę Kolegium RIO w Białymstoku za akt nadzoru, legitymację do zaskarżenia tej uchwały miałoby wyłącznie miasto Białystok, a prezydent mógłby je jedynie reprezentować w postępowaniu sądowym – wyjaśniał sędzia Pruszyński.

– Tymczasem złożona w tej sprawie skarga pochodzi bezpośrednio od prezydenta działającego we własnym imieniu. Dlatego też skarga ta, stosownie do art. 58 § 1 pkt 6 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, podlegała odrzuceniu z powodu braku legitymacji skargowej – uzasadniał sędzia.

sygnatura akt: I SA/Bk 1203/16

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku