Czego o ministrze Zbigniewie Ziobro pisać dziś nie wolno

„Ale Świętości nie szargać, bo trza, żeby święte były, ale Świętości nie szargać: to boli” - pisał w „Weselu” Stanisław Wyspiański. I warto, żeby te słowa wzięli sobie do serca wszyscy ci, którzy w ostatnich dniach spekulują na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Jerzy Haszczyński: Prezydent, dyktator, zbrodniarz? Kim jest dla nas Putin

Nikt na Zachodzie nie ma wątpliwości, że w Rosji nie było wolnych i demokratycznych wyborów. Pozostaje jednak dylemat, jak nazywać tego, kogo ogłoszono ich zwycięzcą – Władimira Putina.

Bogusław Chrabota: Patryk Jaki. Bonaparte prawicowych radykałów

Piszą w prasie, że Patryk Jaki poczuł krew. Można by zapytać bezczelnie: czyją? Można by, gdyby lepsza nie wydawała się inna metafora. Oto europoseł SP uwierzył, że nosi w plecaku buławę marszałkowską. Najwyraźniej jest przekonany, że to już moment, kiedy wypada po nią sięgnąć i przygrzać nią komuś w zęby.

Adam Roguski: Do czynników odpowiadających za ceny mieszkań zaraz dołączy gra w klasy

Dyskusja o tym, czy mieszkania w Polsce są tanie czy drogie i jak można ulżyć konsumentom, nie skończy się nigdy. Na horyzoncie mamy zmianę unijnych przepisów, tzw. dyrektywę budynkową EPBD, która rzuci zupełnie nowe światło na szacowanie i postrzeganie wartości nieruchomości.

Tomasz Krzyżak: Przewrotu w Kościele nie będzie

Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Na jego zastępcę wybrano abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. Decyzje biskupów oznaczają, że rewolucji w polskim Kościele nie będzie.

Ewa Szadkowska: Konfiskata auta. Rząd wchodzi w buty PiS

Mieszanie za pięć dwunasta w czekających od miesięcy na wejście w życie przepisach było fatalną praktyką poprzedniej władzy. Obecna coraz chętniej ją powiela. Tym razem w kwestii przepisów o przepadku pojazdu, czyli konfiskacie auta.

Michał Szułdrzyński: Tusk i Biedroń uderzają w partię Hołowni. Kto więcej zyska na tej przepychance?

Platforma Obywatelska przed wyborami samorządowymi musi się odróżnić od Trzeciej Drogi. Dlatego Donald Tusk i Robert Biedroń wbijają szpilę koalicjantowi. Ale Szymon Hołownia wie, że duża część wyborców koalicji 15 października chce realizacji obietnic wyborczych. Nie pozostaje więc w defensywie.

Artur Bartkiewicz: Kłótnia o ambasadorów. Dlaczego rząd Tuska potrzebuje konfliktu z prezydentem

Nie wysechł jeszcze atrament w komentarzach chwalących Donalda Tuska i Andrzeja Dudę za mówienie jednym głosem w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, a na froncie wojny polsko-polskiej znów zagrzmiały działa. Nagły wybuch sporu o ambasadorów pokazuje, że rządowi potrzebny jest konflikt z prezydentem.

Paweł Rożyński: AI Act przyjęty. Dlaczego Unia stąpa po kruchym lodzie, regulując sztuczną inteligencję

Unia dłubie w AI. Jakiekolwiek nowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, jak uchwalony właśnie przez europarlament AI Act, nic nie dadzą, jeśli spójne regulacje nie powstaną na całym świecie. A i to nie zagwarantuje nam całkowitego bezpieczeństwa.

Łukasz Guza: Etaty dla wszystkich? Co wymusi Bruksela i Lewica

„Mamy to” – napisała dumnie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Ale tworzenie unijnych przepisów, które mogą zrewolucjonizować krajowe rynki pracy, wymaga skuteczniejszej kontroli. Znów zabrakło transparentności.

Bogusław Chrabota: Czy komisja ds. Pegasusa przybliży koniec epoki Jarosława Kaczyńskiego?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie powinien lekceważyć przesłuchań przed sejmową komisją ds. Pegasusa. Ma przeciwko sobie nie tylko śledczych, ale też inne okoliczności.

Michał Szułdrzyński: Andrzej Duda i Donald Tusk u Joe Bidena. Czy Polska zdała egzamin dojrzałości?

Historyczna wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w USA zaowocowała jednością pomimo politycznych podziałów, z naciskiem na współpracę transatlantycką i wsparcie dla Ukrainy. Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo Polski i jej rolę w Unii Europejskiej.

Co wynika dla Polski ze spotkania Donalda Tuska i Andrzeja Dudy z Joe Bidenem?

Zapewnienie Joe Bidena, że „zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne” i Donald Tusk siedzący z Andrzejem Dudą po tej samej stronie stołu, dosłownie i w przenośni, oraz mówiący jednym głosem w kwestii bezpieczeństwa Polski – to zyskaliśmy dzięki wizycie polskiego premiera i prezydenta w USA.

Jędrzej Bielecki: Polska mocno stawia na Bidena

„Pańska kampania wyborcza w 2020 roku była dla nas inspiracją” – zwrócił się w Białym Domu do Joe Bidena Donald Tusk. Mając u boku Andrzeja Dudę, powiązał tym samym populizm PiS i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Polski premier jasno więc zadeklarował swoje preferencje.

Michał Szułdrzyński: Trump, Orbán, papież Franciszek i inni „siewcy” pokoju

W okrągłą rocznicę polskiego członkostwa w NATO nad bezpieczeństwo naszego regionu zaczęły nadciągać czarne chmury. W dodatku chaotyczne deklaracje liderów państw Zachodu wystawiają jego jedność na poważną próbę.

Bogusław Chrabota: Andrzej Duda - apostoł jedności, koryfeusz zbrojeń

Zaiste trzeba było w Polsce zmiany władzy, by prezydent dojrzał i zaczął mówić nowym językiem. Za rządów Zjednoczonej Prawicy rzadko kiedy schodził ze ścieżki poglądów macierzystej partii.

Jędrzej Bielecki: Polska w NATO – drugiej takiej szansy już nie będzie

Słaba Rosja, prezydent USA podatny na argumenty Warszawy, Polska zjednoczona w drodze na Zachód, Europa na gospodarczej fali: takie okoliczności poszerzenia NATO już się nie powtórzą.

Generał Załużny wciąż na służbie

Byłemu dowódcy ukraińskiej armii wróżono, że odbierze władzę Wołodymyrowi Zełenskiemu. Najwyraźniej uznał, że w czasie wojny takie ambicje mogą poczekać.