Dzięki procedurze zamówień publicznych daje się przekuć na konkretne inwestycje fundusze polskich samorządów, instytucji publicznych, te w dyspozycji rządu, a także te, które możemy spożytkować dzięki funduszom unijnym. W związku z tym kwestia ta powinna być należycie uregulowana.
Czytaj także:
Projekt nowego prawa zamówień publicznych rodził się długo, bo od czerwca 2018 r. Ma ono ułatwić życie małym i średnim przedsiębiorstwom, wyrównać pozycję wykonawcy (firmy) i zamawiającego, zakłada też zmiany w postępowaniu odwoławczym.
Jedną z ciekawszych propozycji jest powołanie Izby Koncyliacyjnej w Krajowej Izbie Odwoławczej. Ma rozpatrywać spory między firmami prowadzącymi już inwestycje a podmiotami publicznymi. Dogadywanie się przed komisją miałoby trwać do sześciu miesięcy.
Wszystko dlatego, że strona rządowa uważa, iż nie wystarczą przepisy pozwalające sprawnie wyłonić wykonawcę publicznej inwestycji. Partnerom takiego przedsięwzięcia trzeba też pomóc w razie sporu. Takie uzasadnienie nie wzięło się z kosmosu, bo co jakiś czas słyszymy o tego typu sporach. Szukanie drogi do ugody może pomóc inwestycji. Oczywiście nie załatwi to sprawy, gdy wykonawca ma np. kłopoty finansowe. Wtedy – już tak się zdarzało – potrzebna będzie wyciągnięta publiczna ręka z pieniędzmi.