Reklama
Rozwiń

Teresa Siudem: Biznes w rodzinie

Polskie prawo nie gwarantuje ochrony majątku rodzinnego, zgodnie z wolą założyciela firmy, po przeprowadzeniu sukcesji. Ustawa o fundacji rodzinnej ma to zmienić.

Publikacja: 25.03.2021 16:45

Spółka

Spółka

Foto: Adobe Stock

Z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że w przeciągu najbliższych pięciu lat sukcesję planuje ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko 8,1 proc. następców deklaruje chęć poprowadzenia biznesu stworzonego przez rodziców. Oznacza to, że zdecydowana większość tych firm, budowanych przez lata przez ich założycieli, po przekazaniu następcom zostanie sprzedana lub podzielona. Nie wszyscy założyciele się na to godzą.

Ustawa o fundacji rodzinnej, której projekt trafił do prac legislacyjnych, ma umożliwić realizację celów określonych przez fundatora, w oparciu o przekazany przez niego majątek. Tak jak w spółce kapitałowej, w fundacji powołane zostaną organy, będzie miała ona majątek, podlegać będzie kontroli sądowej i administracyjnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców