Ksiądz jest podejrzewany o czyny pedofilskie na Dominikanie. Problem jednak w tym, że Polska nie podpisała ani nie ratyfikowała do tej pory żadnej umowy ekstradycyjnej z Republiką Dominikany. Opieranie się na przepisach kodeksowych, zawartych w kodeksie postępowania karnego (k.p.k.) jest co do zasady – w sytuacji braku umowy międzynarodowej – dopuszczalne, jednak nie należy zapominać, że ks. Gil posiada obywatelstwo RP. Wydaje się, że jedyną możliwością przeprowadzenia postępowania karnego w zakresie czynów zarzucanych księdzu na Dominikanie jest przejęcie ścigania karnego przez polskie organy ścigania.
Brak podstaw
W ostatnich dniach głośno było o rozpoczętych poszukiwaniach księdza podejrzewanego o popełnienie czynów pedofilskich w Republice Dominikany. Międzynarodowy List Gończy wystawiony przez Interpol nie może być jednak podstawą do zatrzymania czy tymczasowego aresztowania ks. Gila w związku z zarzucanymi mu czynami. Może być on jedynie pewną wskazówką dla organów ścigania Republiki Dominikany, do jakiego kraju ewentualnie kierować wniosek ekstradycyjny. Rzecz jasna w sytuacji, gdy zostanie ustalone, gdzie przebywa osoba poszukiwana Międzynarodowym Listem Gończym.
Należy jednak pamiętać, że ks. Gil jest obywatelem RP i gwarancja wynikająca z art. 55 ust. 1 Konstytucji RP (oraz art. 604 § 1 pkt 1 k.p.k.), tj. zakaz wydawania (a więc ekstradycji) obywateli polskich odnosi się również do jego osoby. Co prawda Konstytucja RP dopuszcza możliwość odstępstw od tego zakazu, jednak możliwość taka powinna wynikać z ratyfikowanej przez Polskę umowy międzynarodowej (tak jest w przypadku np. umowy ekstradycyjnej z USA) lub z aktu prawnego stanowiącego wykonanie aktu prawa ustanowionego przez organizację międzynarodową, której Polska jest członkiem (tak jest w przypadku europejskiego nakazu aresztowania).
W sytuacji braku umowy ekstradycyjnej między Polską a Dominikaną ewentualny wniosek ekstradycyjny dotyczący ks. Gila będzie z pewnością skutkował odmową ekstradycji.
Możliwe jest jednak zwrócenie się przez polskiego ministra sprawiedliwości z wnioskiem do właściwego organu Republiki Dominikany o przejęcie ścigania karnego na podstawie art. 590 § 1 k.p.k. Również na podstawie tego przepisu właściwy organ Republiki Dominikany może zwrócić się do polskiego ministra sprawiedliwości z wnioskiem o przejęcie – przez organy polskie – postępowania w sprawie czynów zarzucanych ks. Wojciechowi Gilowi.