Aktualizacja: 24.10.2020 13:01 Publikacja: 24.10.2020 01:01
Foto: Adobe Stock
Na okładce swojej książki umieścił parodię rysunku Szwedzkiego Tygrysa, którego autorem jest Bertil Almqvist. Almqvist stworzył swoje dzieło na potrzeby nakłaniającej do milczenia kampanii propagandowej w 1941 r., zainicjowanej przez Siły Zbrojne. Szwedzki Tygrys Arona Flama ma opaskę ze swastyką, podnosi przednią łapę w hitlerowskim pozdrowieniu i puszcza oko.
Oryginał tygrysa zastrzeżono prawami autorskimi, które ma prywatne muzeum drugiej wojny światowej w Helsinborgu. Żądało za ich naruszenie 1, 5 mln koron. Prokurator David Ludvigsson domagał się wyroku w zawieszeniu i kary grzywny. Sąd przyznał, że tygrys Arona Flama jest zbyt podobny do oryginału, by go uważać za samodzielne dzieło. „Natomiast wyjaśnienie, jakie pozwany przedstawił przed sądem, stanowi dowód, że za pomocą parodii chciał zakwestionować historyczne przesłanie Szwedzkiego Tygrysa"– napisał sędzia Carl Rosenmüller. Orzekł też, że tygrysy jako narzędzie komunikacji klasyfikują się do klauzuli o parodii. Zasada ta jest stosowana ze wsparciem prawa UE. Innego zdania była powódka. Powiedziała, że rysunek Szwedzkiego Tygrysa może być inspiracją, ale nie można robić z niego parodii. Czyn satyryka można porównać do opatrzenia w swastykę Pippi Langstrump.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
Rozsyłając znalezione w internecie gotowe życzenia świąteczne (w formie rymowanek, grafik, zdjęć itp.) możemy złamać prawo autorskie. Na co trzeba uważać i w jakich sytuacjach ryzyko jest największe?
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Nowe unijne akty prawne wprowadzają wiele zmian w stosunku do obowiązujących regulacji, a ich celem jest unowocześnienie prawa wzorów przemysłowych oraz dalsza harmonizacja przepisów w tym zakresie.
Sztuczna inteligencja dotyka wielu obszarów naszego życia. A czy może także zmienić strategię procesową w części sporów prawnoautorskich, tzn. czy poprzez zastosowanie AI można skutecznie bronić się przed zarzutem naruszenia praw autorskich?
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake.
Twórcy i organizacje właścicieli praw autorskich wystosowali wspólny list do władz UE, zwracając uwagę na konieczność sprawnego implementowania Rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Ma ono bowiem wydatnie ułatwić ochronę i egzekwowanie ich praw.
To orzecznictwo sądów miało pomóc ukształtować precyzyjne rozumienie pojęcia „pośrednik”. Niestety, choć od wejścia w życie nowelizacji minęło już pięć lat, jest niezwykle ubogie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas