Górski: Prezydent powinien przewodniczyć Krajowej Radzie Sądownictwa

Choć brak śmiałków do podjęcia odważnych zmian w polskiej konstytucji, dwie są niezbędne. Jedna dotyczy nowego uprawnienia dla prezydenta – pisze sędzia Antoni Górski.

Publikacja: 11.05.2015 09:10

Antoni Górski

Antoni Górski

Foto: materiały prasowe

Zwykle uchwalanie nowej konstytucji towarzyszy zmianom społeczno-politycznym o charakterze przełomowym albo wieńczy te zmiany. Powstałe wówczas duże napięcia i emocje społeczne domagają się utrwalenia idei uznanych przez dominujące siły za ważne w specjalnej formie prawnej o szczególnym znaczeniu, jaką jest ustawa zasadnicza.

Jak się wydaje, takiego klimatu dla tworzenia nowej konstytucji: dla jednych – niestety, dla innych – na szczęście, u nas nie ma. Nie ma też pilnej potrzeby, gdyż, wbrew zagorzałym krytykom obowiązującej konstytucji, nie jest ona taka zła, aby odsyłać ją w całości do lamusa historii. Niewątpliwie wymaga pewnych korekt, ale nie całkowitego przemeblowania. Przede wszystkim jednak, jak to u nas bywa, nie jest najlepiej z jej stosowaniem.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: „Nasza” Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Myrchowanie na wyborczym bazarku
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: "Zniknięty" projekt o neosędziach
Opinie Prawne
Tomasz Korczyński: Weekend różnych wyborów
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Prezes UODO jednak też strzela każdemu