Aktualizacja: 17.10.2015 15:49 Publikacja: 17.10.2015 12:15
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Rz: SSP Iustitia obchodzi 25-lecie. Warto było je tworzyć?
Nie tworzyłem Iustitii. Gdy powstawała, nie miałem o tym pojęcia. Powołanie na sędziego otrzymałem w 1990 r., w którym powstała również Iustitia. Zanim jednak się dowiedziałem, że istnieje, myślałem sobie, że należy stworzyć w Polsce stowarzyszenie sędziów. Ale gdzie tam ja, młodziutki sędzia z dalekiego Szczecina, mógłbym się porwać na takie dzieło? Na szczęście Iustitia powstała i gdy w 1996 r. się o niej dowiedziałem, przystąpiłem do tworzenia oddziału w swoim mieście. Takie stowarzyszenie jest niezbędne, podobne organizacje istnieją we wszystkich cywilizowanych krajach świata. Sędziowie muszą się znać, łączyć, wymieniać doświadczenia i wiedzę, szkolić wzajemnie i mieć demokratycznie wybraną reprezentację. Te 25 lat działalności przekonało mnie jednoznacznie, że Iustitia była bardzo potrzebna. Niejedno usprawnienie postępowań sądowych obywatele jej zawdzięczają, bo tylko sędziowie wiedzą, co zrobić, żeby sądy sprawnie działały. I tego naprawdę chcemy, bo na nas skupia się niezadowolenie obywateli, gdy przez złe procedury musimy wykonywać zbędne czynności i nie możemy skończyć sprawy. Na polityków, którzy tworzą złe ustawy, obywatel się nie skarży. Za to chętnie napisze skargę na sędziego, i to do tego samego ministra, który napisał złe przepisy. Poza tym niekiedy musimy, niestety, bronić niesłusznie i niesprawiedliwie oskarżanych sędziów. Organizujemy też szkolenia, których resort sędziom w pełni nie zapewnia, choć ma taki obowiązek. Czy ktoś mógłby powiedzieć, że Iustitii nie należało tworzyć?
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Cyfryzacja w sądach musi gwarantować obu stronom takie same prawa procesowe jak w postępowaniach tradycyjnych. Chęć usprawnienia sądownictwa nie może doprowadzić do tego, że wymogi formalne ograniczą dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas