Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.10.2015 09:10 Publikacja: 18.10.2015 08:45
prof. Michał Królikowski
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rz: Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegłym tygodniu, że część przepisów dotyczących lekarskiej klauzuli sumienia jest niekonstytucyjna. Pan reprezentował wnioskodawców, czyli Naczelną Radę Lekarską. Dlaczego podjął się pan tej sprawy i walczył o możliwość leczenia zgodnie z sumieniem?
Michał Królikowski: Jestem adwokatem i reprezentacja w sporach prawnych to istota mojego zawodu. Występowanie przed pełnym składem Trybunału Konstytucyjnego, co zresztą robiłem kolejny już raz, jest prawniczym ośmiotysięcznikiem. Sprawa zainicjowana przez Naczelną Radę Lekarską była jednak jedną z najpoważniejszych, najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Wcześniej się z takimi nie zetknąłem. Była trudna już przez to, że rozprawa trwała dwanaście godzin. Bardzo wyczerpywała. Trzeba dodać, że sens i idea wniosku Rady wynikały z przekonania jej członków. Oni mają różne zapatrywania aksjologiczne, ale wszyscy chcą mieć gwarancję, że działanie w zgodzie z sumieniem to część misji lekarza. To zaś dawało dodatkową motywację.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za wypowiadanie słów „cukierek albo psikus”. Wpłynęła w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek.
Mecenas Michał Królikowski bez zarzutów. Dwaj inni adwokaci za przyjęcie depozytów od podejrzanych z mafii VAT-owskiej z zarzutami prania pieniędzy – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Po 16 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Belwederze. Prezydent i prezes PiS rozmawiali do 17:25, po czym obaj opuścili Belweder.
- Kampania jest odpowiedzią na oczekiwania nie tylko rządu, ale też społeczeństwa. Formalnie nie ma żadnego zlecenia ze strony rządu, nie ma żadnego dokumentu - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Rafał Bochenek, rzecznik rządu.
Prof. Michał Królikowski, który współpracuje z prezydentem Andrzejem Dudą przy przygotowywaniu projektów ustaw reformujących sądownictwo, a który w przeszłości był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, stał się obiektem zainteresowania prokuratury - informuje RMF FM.
- Jasne jest dla każdego, kto zajmuje się historią, że Polska po wojnie nie została sprawiedliwie potraktowana, czyli prawo moralne jest. Ci, którzy proponują dzisiaj kolejną batalię, powinni mieć pewność, że na końcu wygrają - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.
Krzysztof Łapiński i Patryk Jaki podali sobie ręce w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Potem jednak doszło między nimi do wymiany zdań w czasie której Łapiński przypomniał Jakiemu, że ten w przeszłości był radnym PO.
- Ciągle liczymy, że ustawy prezydenta ws. wymiaru sprawiedliwości będą dobre. Mam jednak pewne wątpliwości, które wynikają z tego, ze w konsultacjach nad nimi bierze udział były wiceminister sprawiedliwości (w rządzie PO-PSL) Michał Królikowski - mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas