Reforma prokuratury: zniesienie kadencyjności to dobry pomysł

prof. Ryszard Stefański | Nowa ustawa o prokuraturze budzi ogromne emocje. Jedni twierdzą, że pozwoli na jej uzdrowienie, inni, że tylko ją upolityczni. O tym, co naprawdę czeka w najbliższym czasie prokuraturę i śledczych, w rozmowie z Agatą Łukaszewicz opowiada prokurator z ponad 30-letnim stażem.

Publikacja: 08.02.2016 08:07

Reforma prokuratury: zniesienie kadencyjności to dobry pomysł

Foto: materiały prasowe

Rz: To już przesądzone. W marcu wejdzie w życie nowa ustawa o prokuraturze. Jest w niej wiele nowości. Najważniejsza to połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. To pomysł kontrowersyjny i czy rzeczywiście dobry?

prof. Ryszard Stefański: Nie jest to dobre rozwiązanie. Przed włączeniem prokuratury do resortu sprawiedliwości w 1990 r. uważałem, że to dobre posunięcie, gdyż pozwoli lepiej koordynować walkę z przestępczością. Minister sprawiedliwości – prokurator generalny jako członek rządu będzie miał pozycję równorzędną z ministrem spraw wewnętrznych i łatwiej mu będzie ustalać wspólne działania. Praktyka dowiodła, że doprowadziło to do upolitycznienia prokuratury i wykorzystania jej do osiągania doraźnych celów. Nie można zapominać, że prokuratorzy są wyposażeni w uprawnienia głęboko ingerujące w sferę praw i wolności obywatelskich. Samo połączenie tych funkcji nie jest czymś złym. Minister sprawiedliwości może być jednocześnie prokuratorem generalnym, ale tylko gdy istnieją ustawowe zabezpieczenia przed jego ingerencją w konkretne postępowania przygotowawcze. A te są słabe.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym, nieprzemyślanym eksperymentem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Prawne
Marek Isański: Organ praworządnego państwa czy(li) oszust?
Opinie Prawne
Marek Kobylański: Dziś cisza wyborcza jest fikcją
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Reksio z sekcji tajnej. W sprawie Pegasusa sędziowie nie są ofiarami służb
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji