Aktualizacja: 11.12.2024 22:35 Publikacja: 20.04.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Jest to ponoć „niezbędne do przywrócenia praworządności w Polsce oraz zagwarantowania obywatelom Polski i innych państw członkowskich prawa do niezależnego sądu”. Podzielam opinię Iustitii, że KRS w 2018 r. powołano niezgodnie z konstytucją, skracając kadencje sędziom, którzy wchodzili w jej skład. Ale co jest nie tak z KRS funkcjonującą od 2022 r.?
Otóż niektórzy sędziowie się upierają, że tylko oni mają prawo wybierania sędziów, którzy stanowią większość KRS, i decydują tym samym, kto może zostać sędzią – bo prezydent powołuje sędziów na wniosek KRS. Oczywiście prezydent może wniosku nie przyjąć, choć nie było to takie oczywiste. Jak 14 lat temu prezydent Kaczyński wskazanych mu kandydatów na sędziów nie powołał, to za namową niektórych z nich ówczesny rząd próbował przemycić do systemu prawnego obowiązek prezydenta dokonywania takich powołań nie później niż w ciągu 30 dni. Na szczęście Trybunał Konstytucyjny na wniosek prezydenta Kaczyńskiego uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją, ale sam fakt jego uchwalenia przez ówczesną większość sejmową pokazuje pewną mentalność dzisiejszych obrońców praworządności.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas