Zwykle godzi on w interesy wszystkich stron, czyli właścicieli, menedżerów, pracowników, skarbu państwa i konsumentów. Prawo takich sytuacji także nie lubi. Stara się więc promować rozwiązania, które zapobiegają wzajemnym zarzutom i pretensjom, gdyż rodzą one niebezpieczeństwo powstania strat finansowych, wad produktów lub usług czy nawet zagrażają życiu i zdrowiu zatrudnionych. Gdy spór może uniemożliwiać osiągnięcie celu spółki, jakim jest prowadzenie określonej działalności gospodarczej warto skorzystać z podpowiedzi ustawodawcy i sądów. Instytucje te przede wszystkim stawiają na dalsze funkcjonowanie firmy. W praktyce oznacza to, że poważnie skonfliktowani wspólnicy najpierw powinni spróbować zastosować kompromisowe rozwiązania. Jakie one mogą być?
Na przykład warto porozmawiać o nabyciu udziałów od wspólnika, który jest źródłem kłopotów produkcyjno- -usługowych. Można też zawalczyć o jego wyłączenie ze spółki. Wszystko dla jej dobra i biznesowego powodzenia.
Tak więc powództwo o rozwiązanie spółki musi być ostatecznością i o tym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.
Więcej szczegółów o konfliktach wspólników spółki oraz możliwościach ich zażegnania w odpowiedziach na pytania czytelników mecenas Anny Borysewicz zamieszczonych w artykule "Jak rozwiązać spółkowe komplikacje".
Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawo w Biznesie".